turkiyenin-ilk-toplu-konut-projesi-ranta-kurban-gitmeyecek
Ekonomi

Türkiye’nin İlk Toplu Konut Projesi Ranta Kurban Gitmeyecek!

Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu, aslına uygun şekilde yeniden yapılıyor.

Projede Mimari Değiştirilmeyecek

Cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesi olarak bilinen Saraçoğlu’nun yeniden hayata geçirilmesi Maliye Bakanlığı’nın desteği ve Emlak Konut ile işbirliği yapılarak sağlanacak. Aslına uygun bir şekilde yapılacak olan Saraçoğlu ile ilgili konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, projenin tamamen geçmişteki mimarisine uygun bir şekilde yapılacağını söyledi.

435 Adet Lojman Olacak

Türkiye’nin ilk toplu konut projesine Ankara’nın Kızılay ilçesindeki Saraçoğlu Mahallesi’nde yer alıyor. 1940’lı yıllarda kamu çalışanlarının konut ihtiyacının karşılanması amacıyla Emlak Bankası tarafından hayata geçirilen Saraçoğlu Mahallesi projesinin yeniden yapılması Maliye Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleşecek. Projede Emlak Konut GYO ile işbirliği yapılacak. Maliye Bakanlığı’nın bünyesinde bulunan arsa 2017 yılında Emlak Konut Gayrimenkul Ortaklığı’na devredilmişti. Arsanın 121 bin metrekare olduğu, yeni projede 435 adet lojman, 250 adet tescilli anıt ağacı, kütüphane, okul, dükkanlar ve açık sosyal alanlar bulunacak.

Bu Proje Ranta Kurban Gitmeyecek

Türkiye’nin ilk toplu konutları olan Saraçoğlu Mahallesi’nin yeniden yapılandırılması konulu ihalenin ilk oturumunun 19 Nisan 2018 tarihinde düzenleneceği açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, projenin Türkiye adına örnek bir proje olacağını, Saraçoğlu projesi ile ilgili tarihi yapıların korunup korunmayacağı ile ilgili endişelerin bulunduğunu, bu projenin ranta kurban gitmeyeceğini, projenin yüzde 44.12’lik kısmının sosyal donatı alanlarından oluşacağını, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bütün şehirlerde bu gibi çalışmaları yapacaklarını, şehirleri yaşanabilir hale getireceklerini, Saraçoğlu projesinin bu anlamda örnek teşkil ettiğini söyledi.

Pek Çok Siyasinin Anısı Var

Maliye Bakanı Naci Ağbal da konu hakkında konuştu ve projenin çalışmalarının yaklaşık olarak bir yıl kadar önce başlatıldığını, Saraçoğlu’nun tek bir tuğlasının dahi yerinden oynamayacağını, zaten kentsel sit alanı olduğunu, bu özelliğinin korunacağını, gelecek nesillere de bu şekilde aktarılacağını, şimdiye kadar Saraçoğlu denildiğinde akla hep lojmanların geldiğini, bu lojmanlarda pek çok siyasi kişiliğin anısının olduğunu, ticari ve sosual alanları ile Sakarya Caddesi’ne rakip olacağını söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri