Ekonomi

Türkiye’nin O Mega Projesi Erken Tamamlanacak!

Konu ile alakalı olarak açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılış tarihi hakkında bilgi verdi.

1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara-Çanakkale Otoyolu kapsamındaki gerçekleştirilen kazık ve kule temel betonu çakma törenine iştirak eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tören esnasında bir takım açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarında, Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yaklaşık olarak 18 ay daha önce tamamlanmış olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışın 18 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirileceğini duyurdu.

Projenin Bitiş Tarihi 18 Ay Öne Çekildi

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Osmangazi Köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi mega projeler ile tarihe imza attıklarını dile getiren Erdoğan, 2017 yılı içerisinde temeli atılan bugün ise ilk kazıkları çakılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün pek çok açıdan rekor bir proje olduğunu ifade etti. Söz konusu projenin de bilindiği üzere ya-işlet-devret modeli ile hayata geçirildiğini aktaran Erdoğan,  projede kasadan para çıkmayacağını, yapımını gerçekleştiren, işleten ve devreden bir ekonomi ile adım atıldığını anlattı. Normal şartlarda 1915 Çanakkale Köprüsü için verilen bitiş tarihinin 2023 yılının sonu olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konu üzerine müzakerelerin gerçekleştirildiğini, söz konusu tarihin 18 ay öne çekilerek 18 Mart 2022 tarihinde açılışın yapılacağını açıkladı.

Proje, Rekorların Projesi Olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise tören esnasında yapmış olduğu açıklamasında, proje kapsamındaki kulelerin test aşamasının tamamlandığını, tüm kulelerin yüksekliğinin 318 metre civarında olduğunu anlattı. Bunun ile beraber tepe yüksekliğinin 33 metre civarında olduğunu, böylelikle yalnızca boy bakımından değil kule yüksekliği bakımından da rekor kırılmış olacağını açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri