Ekonomi

Türkiye’nin Telekomünikasyon Devi Gürcistan Pazarından Çıktı!

Türkiye’nin telekomünikasyon devlerinden olan Turkcell, Gürcistan’daki iştirakini elden çıkarttığını duyurdu. Şirketin iştiraki olan Geocell’de sahip olduğu hissselerin tamamını 153 milyon Dolar bedel karşılığında Silknet’e devretti.

Gürcistan’daki iştirakini 153 milyon dolara elden çıkaran Turkcell, devir işlemlerinin tamamlandığını duyurdu. Turkcell, Gürcistan’daki dolaylı iştiraki Geocell’in hisseleri 153 milyona dolara Silknet’e devretti. Satış için anlaşma sağlandığı bu sene başında bildirilmişti.

Turkcell’den KAP’a yapılan açıklama şu şekilde: “26 Ocak 2018 tarihinde yaptığımız açıklama çerçevesinde, sermayesinin %41,45’ine sahip olduğumuz iştiraklerimizden Fintur Holdings B.V.*’nin sahip olduğu Geocell LLC paylarının tamamının Gürcistan’da kurulu Silknet JSC (“Silknet”)’ye toplam 153 milyon ABD Doları bedelle devri için gerekli yasal onay süreçleri tamamlanmış olup, hisse devri gerçekleşmiştir. Fintur, finansallarımızda “satış amaçlı sınıflandırılan duran varlıklar” olarak sınıflandırıldığından işlemin finansal tablolarımıza bir etkisi bulunmamaktadır. *Fintur Holdings B.V.’nin pay sahipleri %41,45 oranında pay ile Şirketimiz ve %58,55 oranında pay ile Telia Company’dir.”