Ekonomi

Türklerin Dışarıda Harcadığı Para Azaldı!

Global Blue Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Aslantaş konu ile alakalı yapmış olduğu açıklamasında, Türklerin bir önceki sene gerçekleştirmiş olduğu tax free alışverişleri 138 milyon 599 bin 81 euro civarında iken, geçtiğimiz yıl ise bu rakamın 113 milyon 158 bin 130 euroya kadar düştüğünü dile getirdi.  Global Blue tarafından konuya istinaden yapılan açıklamaya göre, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 40 farklı ülkede tax free alışverişleri üzerine çalışmalar yürüten Global Blue, Türkler tarafından en fazla ziyaret edilen dış ülkeler ile alışveriş miktarlarını açıkladı.

Söz konusu olan bu açıklamaya göre, geçtiğimiz yıl Türkler tarafından en fazla ziyaret edilen ülke İtalya olurken, İtalya’dan sonra İngiltere ve sonra da Almanya en fazla ziyaret edilen ülkeler arasında yer aldı.

Türkler Yurt Dışına Harcamak İçin Değil Gezmek İçin Çıkıyor

Bahsi geçen bu ülkeleri ziyaret eden Türklerin sayısında bir yükseliş yaşanmasına rağmen, alışveriş harcamalarında yaşanan büyük ölçüdeki gerilemeler, ülke içinde gelişmekte olan perakende sektöründen etkilenerek, Türklerin dışarıda daha çok gezip görmeye ve keşfetmeye ağırlık verdiğine bir işaret olarak kabul ediliyor.

Harcama Azalırken Türk Turist Sayısı Arttı

Bahsi geçen bu açıklamalarda değerlendirmelerine yer verilen Global Blue Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Aslantaş, şirketin çalışmalar yürüttüğü 40 farklı ülkenin tax free satışlarında görülen yüzde 18 oranındaki gerileme görülse bile Türk turistlerin sayısında yüzde 17 oranında yükseliş yaşandığını, bir önceki sene yurt dışını ziyaret eden Türklerin sayısı 8 milyon 62 bin 65 kişi iken, geçtiğimiz yıl bu rakamın 9 milyon 440 bin 457’ye ulaştığını belirtti. Türklerin yurt dışı gezilerinin önceliğini artık alışveriş olmadığını, gastronomi, kültür, keşif, gezip görme gibi turistik maksatlı ziyaretlerin olduğunu da dile getirdi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri