Ekonomi

Uber Hakkındaki Tartışmalar Sürüyor!

İstanbul’da meydana gelen taksici – uberci gerilimi ve Çağlayan Adliyesi’nde devam eden dava sebebiyle gündeme oturan Uber, dünya çapında da vergi usulsüzlüğü, güvenlik ve ticari dengeyi bozma gibi sebeplerden ötürü gündemden düşmüyor.

Travis Kalanick ve Garrett Camp’in bundan 9 sene öncesinde kurmuş olduğu Uber, mobil uygulama sayesinde, bir yerden bir yere gitmek isteyen bir müşteri ile sürücü arasındaki haberleşmeyi sağlıyor.

2011 senesinde hizmet vermeye başlamasından beri oldukça hızlı bir büyüme göstererek yaklaşık olarak 80 farklı ülkeye yayılarak 632 kentte faal olarak kullanılan Uber hakkında, pek çok ülke tarafından aleyhine dava açıldı ve açılmaya da devam ediyor. Dünya çapında geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana 5 milyar yolcu sayısına kadar çıkan Uber, şirkete karşı açılan davaları ve ekonomik problemleri gerekçe göstererek Macaristan, Çin ve Tayland gibi ülkelerde hizmeti durdurma kararı aldı.

Bazı Avrupa Ülkelerinde Açılan Davalar Halen Sürüyor

Türkiye’de de taksiciler tarafından yasalara aykırı bir şekilde hizmet verilmesi gerekçe gösterilerek aleyhine dava açılan Uber’in, Hollanda, İngiltere, Portekiz, Fransa, İtalya, Güney Afrika, Şili, Avusturya, Kolombiya ve bunun gibi pek çok ülkede açılan davaları da halen aha sürüyor. Söz konusu olan bu ülkelerde, taksiciler ile Uber sürücüleri arasında ara sıra gerilimler de tırmanıyor.

Daha öncesinde Uber’in kapatılmasına ilişkin açılan bir dava, Avrupa Birliği’nin en üst düzey mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı’na taşınmıştı. Söz konusu olan bu mahkemede de Uber’e karşı açılan bu dava geçtiğimiz yılın Aralık ayında sonlandırılmış ve Uber tarafından verilecek olan hizmetin koşullarının AB üyesi ülkeler tarafından belirlenmesine karar verilmişti.

Uber ise hakkında açılan davalara karşı yalnızca bir akıllı telefon uygulaması olduğunu ve yolcu ile sürücü arasındaki haberleşmeyi sağladığını savunuyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri