Ekonomi

Uber’den Dev Uçan Taksi Projesi!

Dünyaca ünlü ulaşım uygulaması Uber’in İranlı Yönetim Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, şirket tarafından önümüzdeki 5-10 sene içerisinde “Uber Air” adı ile uçan taksi hizmeti sunulmaya başlanacağı ifade edildi.

İlk kez 2016 senesinde “Uber Elevate” isimli bildiride aktarılan uça taksi uygulaması, şirket tarafından henüz ulaşılamayan hedefler arasında yer alıyor. Daha az ses çıkaran, daha az maliyetli ve helikopter sistem ile çalışacağı tahmin edilen taksiler, dikey bir şekilde kalkacak ve VTOL isimli dikey iniş ve kalkış sistemi ile hayata geçirilecek.

Bu hedef doğrultusunda NASA ile ortaklaşa çalışmalar yürüten Uber’in aslan payına sahip olan Japonyalı telekomünikasyon şirket olan Softbank olduğu ifade ediliyor.

Uber Uçan Taksi Hedefine Çok Uzak Değil

Teknoloji ve futuristik çalışmalar açısından Japonya’nın sahip olduğu başarı, Uber’in sahip olduğu vizyonu, NASA’nın çalışmalara dahil olması ve Elon Musk gibi icat etmiş olduğu he buluşun kaynak kodlarını bildiren bir üstün zekanın dünya üzerinde yer alması, uçan taksi hedefine çokta uzak olmadığına bir işaret olarak gösteriliyor.

Öte yandan Google’ın kurucu ortaklarından biri olan Larry Page tarafından kurulan Kitty Hawk adında uçan bir araba üretimi gerçekleştirmeyi planlayan şirketin Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Sebastian Thrun da uçan arabalar hakkında 5 yıl içerisinde piyasaya sunulabileceğini dile getirmişti.

1990’lı yıllarda da yapılan açıklamalarda yaklaşık olarak 20 yıl içerisinde uçan arabaların icat edileceği söylenmiş, 2010 yılında bu söylentileri anımsayan vatandaşlar ise 20 yılın dolduğunu ancak halen daha uçan arabaları icat edilemediğini ifade etmişti. Şimdilerde dünyaca ünlü taksi uygulaması olan Uber’in CEO’su ise söz konusu uçan arabanın şirket tarafından 5-10 yıl içerisinde piyasaya çıkarılacağını ve ulaşım alanında taksi olarak hizmete sunulacağını belirtiyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri