,
ucan-otomobil-piyasaya-cikiyor-fiyati-da-belli-oldu
Ekonomi

Uçan Otomobil Piyasaya Çıkıyor! Fiyatı da Belli Oldu!

Hollanda firması olan PAL – V tarafından 15 yıldır üzerinde çalışılan uçan otomobil nihayet piyasaya çıkıyor.

Kullanmak için Pilot Lisansı Gerekiyor

PAL – V adlı Hollanda firmasının yaklaşık 15 yıl gibi bir süredir üzerinde çalışmalar yürüttüğü uçan araba projesinde ona gelindi. Uçan araba nihayet piyasaya sürülecek. PAL – V ön siparişleri almaya başladı. Fakat arabayı kullanmak için pilot lisansı sahibi olmak gerekiyor. Dünyanın ilk uçan otomobili olma unvanına sahip PAL – V adlı aracın tanıtımı Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapıldı.

İlk Teslimatlar 2019 Yılında Yapılacak

Cenevre Otomobil Fuarı’nda ziyaretçilerle buluşan Hollanda firması PAL – V tarafından tasarlanarak üretilen ve aynı adı taşıyan dünyanın ilk uçan otomobili için ön siparişler kabul edilmeye başlandı. Otomobilin tamamlanmış halini fuar ziyaretçilerinin beğenisine sunan firma tarafından ön siparişler kendi web sitesi üzerinden toplanıyor. Firma tarafından yapılan açıklamada otomobil ile ilgili sadece güvenlik sertifikalarının alınması işleminin kaldığını, sertifikalar da alındıktan sonra ilk teslimatların 2019 yılında yapılmaya başlanacağı belirtildi.

Tek Düğme ile Uçar Hale Geliyor

Uçan otomobil karada saatte 160 kilometre hıza ulaşabiliyor. Havadaki azami hızı ise saatte 179 kilometreye kadar çıkıyor. Havada 11.000 feet yüksekliğe erişebilen aracın menzilinin de 562 kilometre olduğu bildirildi. Firmanın açıklamasına göre PAL – V uçan otomobil bir düğmeye basılarak kara modundan uçuş moduna geçirilebiliyor. Düğmeye bastıktan yaklaşık 10 dakika sonra karada giden otomobil uçar hale geliyor. PAL – V uçan otomobili kullanmak isteyen kişilerin mutlaka pilot lisansına sahip olması gerekiyor.

Uçan Otomobilin Fiyatı Ne Kadar?

Başlangıç aşamasında sınırlı sayıda üretimi yapılacak olan uçan otomobilin ilk üretim sayısının 90 bin adet olduğu, ilk satış fiyatının da 499.000 euro yani yaklaşık olarak 621.500 dolar olacağı açıklandı. Sonraki versiyonun uçan otomobilin fiyatında azalma olacak ve 299.000 eurodan satılacak. firma tarafından verilen bu fiyatlara uçuş derslerinin de dahil olduğu açıklandı.