Ekonomi

Ülkenin İlk Off-Shore Projesi Ege’de Mi Hayata Geçirilecek?

Türkiye’de bir ilk olacak off-shore projesinin ihalesini ilkbaharda yapılması planlanırken, proje için en uygun denizin Ege Denizi olduğu ortaya çıkıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan ve ihalesinin 2018 yılı içerisinde gerçekleştirileceği belirtilen ülkede bir ilke imza atılacak Off-Shore Rüzgar Santrali Projesi için en uygun deniz Ege olarak göze çarpıyor.

Daha çok 25 ile 50 metre arasındaki derinliğe sahip olan denizlere kurulan off-shore santrallerinin ilk emsalinin, near-shore (yakın deniz) olarak hayata geçirilmesi hedefleniyor. Üstelik Türkiye’deki denizlerin bir okyanus mesabesinde derin olmaması da, söz konusu projenin daha uyguna mal olacağı tahminlerini doğuruyor.

2018 yılının ilkbaharında ihalesinin koşulları kesinleşecek olan proje için, Ege denizinde ağırlıklı olarak Bozcaada kıta sahanlığında yer alan bölümler ve Gökçeada açıklarının, Saroz Körfezi ve Çanakkale Bölgesi ile Trakya’nın deniz kenarlarında önemli ölçüde potansiyelin mevcut olduğu ifade ediliyor.

Bu Proje Türkiye’yi Birinci Lige Çıkaracak

Siemens Gamesa Yenilebilir Enerji Türkiye CEO’su Hakan Yıldırım proje ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, Türkiye’nin rüzgar enerjisi alanında “birinci lig” olarak tabir edilen seviyeye ulaşması adına oldukça önemli hamlelerin yapıldığını belirtti.

Ağırlıklı olarak 2008 yılından bu yana rüzgar enerjisi alanında neredeyse 7 bin megavat civarında kurulu kapasite elde edebilmek için bundan sonra ihtiyaç duyulacak her türlü beceri ve bilgiye ulaşılmasına imkan oluşturulması sağlandığını dile getiren Yıldırım, YEKA Projeleri ile yalnızca mevcut olan gücün değil, bunun ile beraber endüstri açısından da gelişmelerin önün açılacağını aktardı. An itibari ile dünya üzerinde Türkiye’ye ait off-shore olarak var olan gücün 11 bin megavat civarında olduğunu ve bu alanda neredeyse 30 senelik tecrübe ile Türkiye’de bu projelere daha çok değer sağlayabileceklerini de açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri