unlu-futbolcu-avm-insaati-calismalarini-baslatti
Ekonomi

Ünlü Futbolcu AVM İnşaatı Çalışmalarını Başlattı!

İngiltere Premier Lig takımlarından Manchester City’de top koşturan İlkay Gündoğan, Balıkesir’de AVM ve ofis yapıyor.

Anıtlar Kurulu Projeye Onay Verdi

Manchester City’de orta saha oyuncusu olan İlkay Gündoğan, 2016 yılında Balıkesir’de satın aldığı SGK binasının yerine ofis ve AVM yapıyor. Balıkesirli olan futbolcu İlkay Gündoğan, sahip olduğu eski SGK binasının yerine yapılacak olan ofis ve AVM projeleri ile ilgili çalışmaları başlattı. Gündoğan’ın projesi kapsamında oluşturulan plan şehirdeki tarihi saat kulesi, Kuva – i Milliye Müzesi’nin yanında olmasından dolayı Balıkesir Anıtlar Kurulu’na gönderildi. Kurul tarafından futbolcunun yapmayı planladığı proje için onay verildi.

40 Bin Metrekare İnşaat Alanı Bulunuyor

İlkay Gündoğan’ın Balıkesir’de yapmayı hayata geçireceği projede yapılacak olan inşaat dört adedi bodrum kat olmak suretiyle 13 kat olarak inşa edilecek. İnşaatın 3 katı AVM’den oluşacak, 9 katında da ofisler yer alacak. 2018 yılı şubat ayında Balıkesir Anıtlar Kurulu’nun onay verdiği projede toplam 40 bin metrekare inşaat alanı bulunuyor. Proje kapsamında ayrıca 42 adet dükkan ve 123 adet de ofis yer alacak. Projenin inşaatı, Balıkesir SGK binasının inşaatının bitirilmesinden sonra başlayacak.

SGK Binası İhale Edildi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait olan şehrin Hacıilbey Mahallesi’ndeki SGK il binasını 2016 yılında satın almıştı. Belediye, SGK binasına 8 milyon lira bedelle satın alırken, 1 yıl sonra satışa çıkarttı. Balıkesir SGK binasının satışı ile ilgili ihale yapılması konusu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylandı ve ihale edilerek satışı gerçekleştirildi.

28 Milyon Liraya Satın Aldılar

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kısa bir süre içinde duyurusu yapılan ihale futbolcu İlkay Gündoğan ilgilendi. Gündoğan, kardeşi İlker Gündoğan ile birlikte Günil İnşaat adlı bir şirket kurdu ve ihaleye katılan tek firma oldu. Günil İnşaat, 5 katlı SGK binasını 28 milyon lira bedelle satın aldı.