Gündem

Uzman Erbaş Nasıl Olunur?

Jandarma Genel Komutanlığı, artık en az lise mezunu olmak üzere uzman erbaş alımı yapıyor. Ancak bu kişilerin uzman erbaş alanı için başvuruda bulunabilmeleri için, bazı şartları taşıması gerekiyor. Peki Uzman Erbaş Nasıl Olunur?

Uzman Erbaş Nasıl Olunur? Uzman Erbaş için Aranan Şartlar

Uzman erbaş olma şartları arasında yaş şartı, boy şartı ve eğitim durumu şartı gibi çoğu konu bulunuyor. Kurum tarafından istenen şey ise, eksiksiz olmak üzere tüm şartlara uyum sağlanmasıdır.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 26 yaşından gün almamış olmak,
  • En az lise mezunu olmak,
  • Daha önceki zamanlarda Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde görev almamış olmak,
  • Kadınlarda 1.62, erkeklerde 1.67 cm boya sahip olmak,
  • Askerliğinin 6.ayı ve terhisten sonra 3 yıl içinde başvuranlar,
  • Sağlık raporuna sahip olmak,
  • Boy ve kilo orantısı.

Uzman erbaş olmak için Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yılın belirli zamanlarında başvuru tarihleri açıklanıyor. Bu zamanlarda kişilerin yapması gereken şey ise, Komutanlığın kendi resmi sitesi üzerinden başvuruda bulunmaktır.

Uzman Erbaş Seçimi İçin Önemli Durumlar

Uzman Erbaş nasıl olunur? Bunun için kitle endeksine bağlı olarak, bazı şartlar aranmıştır. Bu beden kitle indeksi puanına sahip olan kişiler, aday alımı için uygun olurlar. Bu rakamlardan daha düşük veya daha yüksek olan değerler ise, adayların çok zayıf veya şişman olduğunu gösterecektir. Bu nedenle adayların bu şartı sağlamasına çok fazla dikkat edilir. Bu puanlar ise 18-27 arasındadır. 27,5 ve 17 olan adaylar değerlendirmeye alınmaz. Bu kişiler için, subay/astsubay eğitimi merkezi komutanlığı öğrenci adayı olamaz kararı çıkar. Bunun yanında erkek adayların en az 1.67 cm, kadınların ise 1.62 cm’den kısa olmaması gerekir. Eğer bu tarz bir durum olduğu görülürse, bu kişiler içinde aynı karar çıkmış olacaktır.

Uzman Erbaş Sınavı İçeriği

Uzman erbaş olmak için hangi bölüm okunmalı sorusunu soran adaylar tamamen uzman erbaş sınavına yönelmelidir. Eğer yukarıdaki şartların tümünü taşıyorsanız, zaten uzman erbaş olmak için adaysınız demektir. Bu sınavlar ise tamamen mülakat ve fiziki yeteneğinizi ölçen cinsten sınavlardır. Yazılı sınavdan başarılı bir şekilde ayrılan kişiler daha sonra ön sağlık muayenesine girer. Bu testten geçtikten sonra ise, fiziki yeterlilik sınavına girmek zorundadırlar. Bu bölümde adayları oldukça zorlu etaplar bekler. Koşu, şınav çekme ve mekik gibi çok sayıda çalışma yapılır. Bunlara bağlı olarak adayın genel performansı sorgulanır. Sınav sonuçları %70 yazılı sınava göre, %15 fiziki sınava göre açıklanacaktır.