uzmanlar-uyardi-ciftlikbanktan-sonra-simdi-de-bu-cikti
Ekonomi

Uzmanlar Uyardı! Çiftlikbank’tan Sonra Şimdi de Bu Çıktı!

Çiftlikbank ve benzeri dolandırıcılık oyunlarından sonra şimdi de vatandaşlar bilgisayarlarını açık bırakarak para kazanabilecekleri söylenerek kandırılıyor.

Bilişim Uzmanları Vatandaşları Uyarıyor

Çiftlikbank adlı dolandırıcılık şebekesi kısa bir süre önce sanal saadet zinciri oluşturmak suretiyle vatandaşlara yüksek kazanç vaat ederek dolandırmıştı. Hakkında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından suç duyurusunda bulunulan Çiftlikbank benzeri bir başka oluşum ortaya çıktı. Bilişim uzmanları bu gibi sanal oyunlar ve internet sitelerine karşı vatandaşlara uyarıda bulunuyor. Bilişim Uzmanı Şener Kul da bir dizi açıklamalar yaparak sanal oyunların ve çeşitli internet sitelerinin vatandaşları dolandırma yollarından bahsetti.

Sisteme İlk Kaydolan Üyelere Ödeme Yapıyorlar

Bilişim Uzmanı Şener Kul, dolandırıcılık amacıyla kurulan sanal oyunların ve internet sitelerinin genellikle vatandaşlara büyük kazançlar sağlayacakları vaadinde bulunduğunu, bu gibi uygulamalara itibar edilmesinin sonuçlarının olumsuz olacağını, önce kişilerden sisteme patra yatırılmasının istendiğini, bu sayede üye sayısının ve yatan para miktarının artırıldığını, üye sayısı belli bir sayıya ulaştıktan sonra sistem tarafından ilk kaydolan kişilere ödeme yapıldığını, bunun bir dolandırma taktiği olduğunu, insanların bu ödemelere kanmaması gerektiğini, saadet zinciri denilen bu tür uygulamalardan mutlu ayrılan kişilerin kesinlikle olmayacağını söyledi.

Bazı Oyunlardan Uzak Durulması Gerekiyor

Çiftlikbank adlı oyunun ilk olarak Facebook ile hayatımıza girdiğini de söyleyen bilişim uzmanı, önceleri para kazanma vaadinin olmadığını, sadece bir oyundan ibaret olduğunu, bazı sanal oyunlarda ücretli kısımların bulunduğunu, o aşamaları geçebilmek için ücret ödenmesinin istendiğini, bu oyunların bir dolandırıcılık olmadığını, ancak oyun içinde değişik vaatlerde bulunulmasının dolandırıcılığa girdiğini, sürekli olarak ödeme isteyen oyunlardan kullanıcıların uzak durması gerektiğini de söyledi.

Bilgisayar Açık Bırakılarak Para Kazanılmaz

Son dönemlerde ortaya çıkan bir başka dolandırıcılık yönteminin de kişilere bilgisayarlarını sürekli açık tutmaları halinde para kazanabileceklerinin vaat edilmesi olduğunu, bu yolla aktif olarak çalışan şirketlerin olduğunu, sisteme dahil olanların bilgisayarlarının hangi sebeple açık olduğundan haberleri olmadığını, bu soru sorulduğunda bilgisayara bir program indirildiği, kapatılmaması gerektiğinin söylendiğini, bunu kabul eden kişilerin bilgisayarları aracılığıyla para kazanacaklarını zannederken belki de büyük bir suça alet olabileceklerini, hiç kimsenin sadece bilgisayarını açık bırakarak para kazanamayacağını, ayrıca bilgisayar açıkken o kişilerin yaptıkları işlemlerden bilgisayar sahibinin sorumlu olduğunu da belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri