Gündem

Vali Nasıl Olunur?

İl idaresinin tamamından sorumlu olan valiler, ilin en büyük idari mülki amirleridir. İçişleri Bakanlığı tarafından atanması yapılan vali, Cumhurbaşkanı onayı ile göreve getirilmektedir. Yani önce İçişleri Bakanlığı onayı ve ardından ise, Cumhurbaşkanlığı onayı gerekmektedir. Vali olmak için, vali olma şartları tam olarak taşınmalıdır. Aşağıda vali nasıl olunur? Sorusunun cevabı yer almaktadır.

Vali Nasıl Olunur?

Vali olabilmek için öncelikli olarak, Kaymakam olmak esastır. Kaymakam olmanın da bir takım şartları bulunmaktadır. Vali olmak için hangi bölümler okunmalı sorusuna; Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi veya Siyasi Bilimler Fakültesinden birinden mezun olması gerekmektedir cevabını verebiliriz.

Vali olmak için aynı zamanda YÖK denklik 4 yıl süreyle yurt dışındaki fakültelerden mezun olmakta, yeterli kabul edilmektedir. Vali olma yaş sınırı yerine, kaymakam olma yaş sınırının dikkate alınması gerekmektedir. Kaymakam olma yaş sınırı ise, 35’dir. Yani diğer şartları sağlayıp Kamu Personeli Seçme Sınavına katılıp Kaymakam olmak isteyen kişilerin, 35 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

Vali olma şartları hakkında maddeler halinde, bir alt başlıkta cevap vermek, konuyu tam olarak anlamanıza yardımcı olacaktır.

Vali Olma Şartları Nelerdir?

Vali olmak için, aşağıdaki kriterleri sağlıyor olmanız gerekmektedir.

1- Vali olmak için, olağan durumlarda kişinin öncelikle kaymakam olması gerekir.
2- Vali olmak için, hangi bölüm okunmalı? sorusu da, en sık sorulardan birisi olup, cevaben; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasi Bilimler ya da İşletme Fakültesi mezunu olmak gerekir.
3- Vali olma yaş sınırı olmayıp, kişinin kaymakam olabilmesi için 35 yaşını doldurmadan Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek başarılı bir puan alması önemlidir.
4- Bu sınavdan yeterli puanı alan kişiler, Bakanlığın kaymakam ilanı çıkarmasını beklemelidir. İçişleri Bakanlığı kaymakam ihtiyacı ilanını açıkladıktan sonra, kişilerin kaymakamlık için başvuru yaparak, Bakanlığın değerlendirmesini beklemesi gerekmektedir.
5- Kaymakam adayları yeni bir giriş sınavına tabi tutulur. Bu sınavda önce 160 soruluk teknik bilgiler sorulmaktadır. Bu sınavda başarılı olanlar, daha sonra mülakata alınırlar. Mülakat sonrasında da başarılı olan kişiler, artık kaymakam adayı olmaktadır.
6- Kaymakamlık için eğitim süreci başlamakta olup, 3 yıllık stajyer kaymakamlık süreci tamamlanmalıdır.
7- Eğitim sürecini tamamlayan kaymakamlar, 6. sınıf ilçe kaymakamı olarak göreve başlayarak tamamlayanlar, valilik için tezini sunarak vali olmak için başvuru da bulunabilirler.
8- Valiler nihai olarak İçişleri Bakanlığı tarafından atanarak, Cumhurbaşkanı onayına sunulmaktadır.

Kısaca;

Kısaca Vali Nasıl Olunur? inceleyecek olursak; öncelikle kaymakam olmak gerekmektedir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İşletme veya Siyasi Bilimler Fakültelerinin birinden mezun olan kişiler, ilgili sınavlara girerek kazanmaları durumunda, sonrasında kaymakamlık sınavına girebilirler. Kaymakamlık sınavında başarılı olan kişiler, daha sonra mülakata alınarak mülakatta da başarılı olmaları durumunda, kaymakam adayı olurlar. 6. derecede bir ilçede kaymakam olarak ya da vali yardımcısı olarak göreve başlayan kişiler, 3 yıllık eğitimin ardından valilik tezini sunarak, bakanlığın ve son olarak da Cumhurbaşkanının onaylaması halinde, vali olabilirler.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri