vergi-aciklamasi-asya-borsalari-abd-borsasini-vurdu
Dünya

Vergi Açıklaması Asya Borsaları ve ABD Borsasını Vurdu!

ABD Başkanı Donald Trump gümrük vergisi açıklaması yaptı, Asya borsaları ve ABD’de New York borsasında sert düşüşler görüldü.

Donald Trump’tan Gümrük Vergisi Açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları ile gerileme kaydeden Asya borsalarının ardından ABD para piyasalarında da sert düşüşler yaşandı. Başkan Donald Trump tarafından yapılan Amerika’nın ithal ettiği çeliğe yüzde 25 oranında, alüminyuma da yüzde 10 oranında gümrük vergisi getirileceği ile ilgili açıklamalardan sonra yatırımcılar küresel olarak ticaret savaşının başlayacağı konusunda endişeye kapıldı. Bu endişe Wall Street olarak bilinen New York borsasında sert düşüş yaşanmasına neden oldu.

ABD’nin Ticaret Ortakları Misilleme Yaptı

Donald Trump, çelik ve alüminyuma getirilecek olan gümrük vergisinin açıklamasının resmi olarak önümüzdeki hafta yapılacağını söyledi. Trump’ın yaptığı bu açıklama Avrupa, Çin ve Kanada gibi ABD’nin başlıca ticaret ortaklığı yaptığı ülkelerden misilleme hareketleri gelmesine sebep oldu. Ortak ülkelerin bu tavrı para piyasalarında endişeleri artırdı. Japonya dışında kalan Asya – Pasifik ülkelerinin borsalarını takip eden MSCI endeksi Güney Kore borsasındaki hisselerinin düşmesinin öncülüğünde yüzde 1.1 oranında geriledi. Japonya Nikkei Endeksi’nde de yüzde 2.9 oranında gerileme görüldü. Güney Kore borsasında POSCO Endeksi yüzde 3 oranında, Japonya borsasında Nippon Steel Endeksi de yüzde 4 oranında gerilemesi ile beraber Asya çelik üretici hisse senetlerinde de düşüş görüldü.

New York Borsasında Sert Düşüş

Donald Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatına sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranında gümrük vergisi getirileceğini açıklaması New York borsasının da mart ayının ilk işlem gününü sert bir düşüş sergileyerek kapatmasını sağladı. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 1.68 oranında düşüşle 420.22 puan düştü ve 24.608,98 puana geriledi. Standart Poor’s 500 Endeksi yüzde 1.33 oranında 36.16 puan azaldı ve 2.677,67 puana düştü. Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 1.27 oranında 92.45 puan azalma kaydetti ve 7.180,56 puana düştü.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri