Ekonomi

Vergi Reformları Bilinçliliği Artıracak, Ödeme Kolaylığı Sağlayacak!

Türkiye’de mevcut bulunan 10,6 milyon vergi mükellefi için sisteme uyum sağlaması adına uygulamaya sokulan düzenlemelerin sonrasında, reform niteliğinde gerçekleştirilen düzenlemeler ile vergi üzerine olan bilincin artırılması ve vergi ödemelerinin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Toplumda herkes tarafından vergiye yönelik bilinçliliğin daha iyi bir hale getirilmesi ve gönüllü ödeme alışkanlığının çoğaltılması adına ülke genelinde 26 Şubat – 4 Mart haftası 2018 yılından itibaren Vergi Haftası olarak kutlanmaya başladı.

Türkiye’de 10,6 Milyon Vergi Mükellefi Var

Bir takım basın mensupları tarafından konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, ülkede vergi ödemek ile yükümlü olanların sayısı geçtiğimiz ay itibari ile 10 milyon 613 bin 455 kişiye ulaşırken, söz konusu olan bu rakamın 1 milyon 883 bin 698’i gelir vergisi, 2 milyon 712 bin 460’ı gelir stopajı, 1 milyon 882 bin 297’si gayrimenkul iradı (kira gelir vergisi), 764 bin 310’u kurumlar vergisi, 755 bin 487’si basit usul ve 2 milyon 595 bin 203’ü de katma değer vergisi ödemek ile yükümlü bulunuyor.

Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen faaliyetler sayesinde vergi tahsilat oranları 2017 yılında artarken, vergi kaçakçılığı ve kayıt dışı ekonomiyi engellemek adına yürütülen faaliyetler de sürdürülüyor.

Öte yandan vergiye uyum sağlayan gönüllü mükelleflerin sayısının ve vergilemede öngörülebilirliğin çoğaltılması adına pek çok önemli düzenleme de gerçekleştiriliyor.

Vergide İndirim ve Yüzde 5 Daha Az Ödeme İmkanı Sağlanıyor

Bu doğrultuda Maliye Bakanlığı tarafından vergisini düzenli bir şekilde ödeyen mükellefler için vergide indirim sağlanırken, kurumlar vergisi mükellefleri ile zirai, ticari ve mesleki çalışmalarından ötürü gelir vergisi ödemek ile yükümlü olanlar bu yıl içerisinde bildirecekleri gelir vergisi beyanı ve kurumlar vergisi beyanı esas alınarak belirlenen vergi oranının yüzde 5’i düşürülerek vergi ödemesi yapılmasına imkan tanındı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri