Ekonomi

Vergi Sisteminde Yeni Dönem! İnteraktif Vergi Sistemi Geliyor!

Gelir İdaresi Başkanlığı online olarak vergi işlemlerinin yapılabilmesi adına İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasını hayata sokmaya hazırlanıyor. Bu sayede vergi ödemekle yükümlü olan kişiler, online olarak vergi borcunu ödeyebilecek ve uzlaşma talep edilebilecek. Ayrıca online elektronik ortamda verilen dilekçe, yazı, rapor, tutanak vs. kağıt olarak verilenler ile müsavi olacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) vergi açısından mevcut olan yükümlülüklerin, vergi ödemek ile sorumlu olan kişiler tarafından yerine getirilmesi, bildirim, beyanname, yazı, rapor, dilekçe, türünden belgelerin elektronik ortamda hazırlanıp gönderilmesi maksadı ile hazırlanan İnteraktif Vergi Dairesi’ne yönelik esasları belirledi.

Uygulamaya sokulacak olan İnteraktif Vergi Dairesi’nde, internet vasıtası ile gerçekleştirilecek olan işlemlerden dolayı gerçek kişiler için kullanıcı adı ve şifre oluşturulacak. Söz konusu bu hizmetten faydalanmak isteyen vergi mükellefleri online sistem tarafından talep edilen bilgileri doğru bir şekilde girerek şifre elde edebilecek.

Dairede Yapılan İşlemler İnternet Üzerinden Yapılabilecek

İnteraktif Vergi Dairesi vasıtası ile vergi yükümlülüğünü yerine getirmenin yanı sıra uzlaşma isteğinde bulunulması, vergi mükellefi olduğuna dair durum bildirisi alınması, özelge istenilmesi, yeni bir işe başladığına yönelik bildirimde bulunulması, tecil isteği yapılması mümkün olurken, ayrıca genel dilekçelerin sunulması da mümkün olabilecek.

Elektronik ortam üzerinden sunulan yazı, bildirim, dilekçe, belge ve raporların hukuk açısından neticeleri itibari ile kağıt olarak sunulanlardan herhangi bir farkı olmayacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise konu ile olarak bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında Naci Ağbal, içerisinde bulunduğumuz yılın sonu itibari ile vergi dairesine gidilerek gerçekleştirilen tüm işlemlerin, İnretaktif Vergi Dairesi sayesinde online olarak gerçekleştirilebileceğine dair bilgi verdi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri