veriler-aciklandi-tuketicilerin-ekonomiye-guveni-azaldi
Ekonomi

Veriler Açıklandı! Tüketicilerin Ekonomiye Güveni Azaldı!

TÜİK verilerine göre tüketicilerin güveni 2018 yılının mart ayında yüzde 1.3 oranında düştü.

Tüketici Fiyat Endeksi Yüzde 1.3 Düştü

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu ve TCMB olarak kısaltılan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından ortaklaşa düzenlenen tüketici eğilim anketinin güncel sonuçları açıklandı. Açıklanan verilere göre geçtiğimiz şubat ayında 72.3 puan olarak tespit edilen tüketici güven endeksi, mart ayında yüzde 1.3 oranında azaldı ve 71.3 puana düştü. Tüketici güven endeksinde değerlendirme 0 – 200 puan arasında yapılıyor. Endeksin 100 puanın üzerinde olması tüketicilerin iyimser durumuna, 100 puanın altında olması da kötümser durumuna işaret ediyor.

Ekonomik Durum Beklenti Endeksi Düştü

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre hanenin maddi durum beklentisi ile ilgili endeks mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.7 oranında düştü ve 90.6 puana geriledi. Bu sonuç hane halkının gelecek 12 aylık dönemde maddi durumunun daha iyi olacağı ile ilgili beklentilerinin azaldığını gösteriyor. Genel ekonomik durum beklentisi endeksi mart ayında, şubat ayına göre yüzde 1.7 oranında azalarak 95.1 puana düştü. Ankete katılanların ekonomik durumlarının 1 yıl içinde daha iyi olacağını düşünmediği anlaşıldı.

Vatandaşların Tasarruf Etme İhtimalleri Arttı

İşsiz sayısı beklenti endeksi mart ayında bir önceki ay olan şubat ayına göre yüzde 2.4 oranında azaldı. Mart atında şubat ayı işsiz sayısı beklenti endeksi 73.5 puan oldu. Tasarruf etme ihtimali endeksi mart ayında, şubat ayına göre yüzde 1.2 arttı ve 26 puan oldu. Aynı endeks şubat ayında 25.7 puan olarak kaydedilmişti. TÜİK ve TCMB tarafından yapılan tüketici eğilim anketi ile katılımcı olan tüketicilerin maddi durumları, ülke ekonomisine genel bakışları, gelecekteki ekonomi ile ilgili beklentileri, tasarruf eğilimleri ve harcamaları ölçülüyor.