volkswagen-dizel-araclara-3-yil-degisim-garantisi-veriyor
Ekonomi

Volkswagen Dizel Araçlara 3 Yıl Değişim Garantisi Veriyor!

Alman Federal Mahkemesi tarafından alınan karardan sonra Volkswagen araç alacakları rahatlatacak bir imkan sunacağını açıkladı.

Yerel Yönetimlerin Yasakladığı Araçlar Geri Alınacak

Dizel araçların hava kirliliğine sebep olması gerekçesi ile yerel yönetimlere bu araçların yasaklanabilmesi yetkisinin verilmesinden sonra Volkswagen de önemli bir karar aldı. Alman Federal Mahkemesi tarafından alınan bu kararın ardından Volkswagen, araç satın almak isteyen kişilerin içinin rahatlamasını sağlamak adına 3 yıl süresince dizel araçların temiz ve yeni modellerle değişim garantisi fırsatı verileceğini açıkladı. Almanya’da bulunan yerel yönetimlere dizel araçların trafikten yasaklanması yetkisinin Federal Mahkeme tarafından verilmesi Volkswagen’in karşı hamle yapmasına neden oldu.

Dizel Araçlara 3 Yıl Değişim Garantisi

Volkswagen’in bu kararı dizel araç modellerinin geleceği ile ilgili endişeleri ve Alman müşterilerinin için rahatlatmak için alındı. Dünya otomotiv devi firmalar arasında olan Volkswagen, yerel yönetimler tarafından hava kirliliğine neden olduğuna karar verilen ve trafikten men edilen dizel araçlara değişim imkanı tanıyor. Volkswagen bayilerinden müşteriler tarafından 1 Nisan 2018 tarihinden 31 Aralık 2018 tarihine kadar satın alınan yeni dizel araçlar 3 yıl boyunca değişim garantisi kapsamında olacak.

Volkswagen 7.4 Milyar Dolar Ücret Ödemişti

Yapılan açıklamada Volkswagen’in daha temiz ve daha yeni modellerle değişimine imkan veren destek kapsamında şimdiden eski model olan 170 bin adet dizel otomobili geri aldığı da öğrenildi. Volkswagen’in daha önce yapılan dizel emisyon ile ilgili testlerine hile karıştırdığı ortaya çıkmış ve ardından diğer otomobil üretim firmalarına uygulanan emisyon testlerindeki değerlerde de tahrifat yapıldığı öğrenilmişti. Bu durumdan sonra Volkswagen Amerika’daki 350 bin adet aracını geri almış ve 7.4 milyar dolar ücret ödemişti.

Yeni Modellerin Standartlara Uyması Gerekiyor

Otomobil üretim firmaları da dizel araçları kademeli olarak azaltmaya ve elektrikli araçların güçlenmesini sağlamak üzere adımlar atıyor. Volkswagen de bu firmalardan biri oldu. Alman Federal Mahkemesi hava kirliliğinin yüksek oranda olduğu kentlerde dizel araçların men edilme yetkisini yerel yönetimlere verdi. Bu karara göre yeni model dizel araçların normal sürüşteki koşullarda kirlilik standartlarını karşılıyor olması gerekiyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri