Gündem

Yakın Koruma Nasıl Olunur?

Yakın koruma olabilmek için bazı adımlara dikkat etmekte yarar var. 5188 sayılı kanuna göre yakın koruma olmak isteyen kişiler, buna uygun olarak devletin düzenlediği sınavlara katılmak zorundadır. Girdikleri bu sınavdan ise en az 70 puan almak durumundadırlar. Bunun yanında yakın korumalar için zorunlu hale getirilen başka uygulamalarda vardır. Peki Yakın Koruma Nasıl Olunur?

Yakın Koruma Nasıl Olunur?

Silahlı veya silahsız olmak üzere, yakın koruma eğitimleri değişiklik gösterir. Silahlı yakın koruma olmak isteyen kişilerin eğitimi, diğerlerine nazaran daha uzun ve zor bir süreci kapsamaktadır. Silahsız yakın koruma eğitimi 90 saat olurken, silahlı yakın koruma eğitimi 120 saat olarak belirlenmiş durumdadır.

Yakın koruma olmak için konunun uzmanları tarafından verilen bu eğitime katılarak bu alanda başarılı bir sonuç elde etmek şarttır. Bu eğitimin kapsamında, yakın koruma adaylarına öğretilen uygulamalar ise; patlayıcı madde eğitimi, ilkyardım eğitimi, silah ve tabanca eğitimi, atış eğitimi, terör eğitimi gibi konular olmaktadır. Bu uygulamalara yönelik tüm adayların başarı düzeyi ölçülerek en az %70 ve üzerinden başarıya sahip olan kişiler yakın koruma olmaya hak kazanır. Genel olarak yakın koruma olmak isteyen kişilerin 5188 kanuna göre bu eğitime ihtiyacı vardır. Aksi halde kişilerin yakın koruma olarak seçilebilmesi mümkün değildir. Bu durum yasalarla birlikte netlik kazanmıştır.

Kimler Yakın Koruma Olabilir?

Yakın Koruma Nasıl Olunur Bazı şartları taşıyan kişilerin yakın koruma olacağını söylemek doğru olur. Özellikle yasalar tarafından yakın koruma olabilmek adına belirlenmiş olan yaş sınırı 18’dir. 18 yaşını doldurmuş olan erkek ve kadınlar bu mesleği tercih edebilir. Özellikle yakın koruma olabilmek adına çok ciddi bir eğitimden geçmeleri ve bu görev için ne kadar uygun oldukları ölçülür.

Görevin fiziki zorlukları olduğu gibi, psikolojik olarak da zorlukları vardır. Fiziki özellikler her ne kadar görev sırasında kişilere bir artı sağlasa da, görev sırasında güçlü bir psikolojiye sahip olmadan sıkıntılar çekilebilir. Bir kişinin bu mesleği seçebilmesi için, ilk olarak son derece uyanık ve açıkgöz birisi olması lazımdır. Dışarıdan gelecek tehlikelere karşı her an uyanık olmalı ve bütün genel sorunların önüne geçebilecek bir düzeye sahip olmalıdır.

Öte yandan yoğun bir stres altında çalışmaya müsait, tehlikeleri çok önceden anlamaya uygun, olaylara hızlı bir şekilde müdahale edebilme yeteneğini elde etmiş olması gerekir. Bu kişilerin yakın koruma görevi için daha uygun olduğu aşikardır. Özellikle seçim konusunda da bu özellikler ön plana çıkmış olur.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri