Ekonomi

Yalnızca 5 Dakikalık Şarj İle Kilometrelerce Yol Gidecek!

Atatürk Üniversitesi’nde görevli bir Öğretim Üyesi, elektrikli araçlar için geliştirmiş olduğu bir çeşit yakıt bataryası ile yalnızca 5 dakika şarj olduğunda 480 kilometre yol gidebilecek bir pil icat etti.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, geliştirmiş olduğu nanomalzemeler sayesinde elektrik ile çalışan otomobiller için yalnızca 5 dakika şarj olarak totalde 480 kilometre yol gitmesini sağlayan bir çeşit yakıt bataryası icat etti.

5 Dakika ile 480 Kilometre Yol

Elektrikli otomobillerde hali hazırda kullanılan lityum pil yerine tercih edilmesi açısında kritik bir öneme sahip olan söz konusu bu icat, 5 dakika gibi oldukça kısa bir süre olmuş olduğu şarjı ile toplam 480 kilometre yol gidebilecek.

Çevre dostu olarak icat edilen bu yakıt bataryası, söz konusu özelliği sayesinde elektrikli otomobillerde tercih edilen ve 30 dakikadan 12 saate kadar dolup 240 kilometre yol gidebilen yakıt pili için dev bir rakip olarak piyasaya çıkacak.

Öğretim Üyesi Yurtcan, BM’de “11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Uluslararası Günü” adına gerçekleştirmiş olduğu bu çalışmasına yönelik açıklamasında, bilimsel çalışmalarını genellikle elektrikli araç bataryaları üzerine gerçekleştirdiğini ve hatta buna özel olarak nanomalzemeler geliştirdiğini dile getirdi.

Elektrikli Araçlar Kısa Sürede Daha Çok Yaygın Olacak

Özellikle yüksek lisans ve doktora tezini bu alan üzerine gerçekleştirdiğini dile getiren bu çalışması sayesinde ODTÜ’de ödül aldığını, elektrikli otomobillerin kısa zaman içerisinde daha çok hayatın içinde yer alacağını ve yakıt bataryası meselesinin gündemi meşgul eden bir mesele olduğunu açıklamalarına ekledi.

Öte yandan açıklamalarında lityum yakıt pilinin şarj süresinin 30 dakika ile 12 saat arasında olduğunu ve bu sürenin bir hayli fazla olduğunu ve bu süre ile yalnızca 240 kilometre yol gittiğini dile getiren Yurtcan, kendi ürettiği pilin 5 dakikalık hidrojen dolumu ile 480 kilometre yol gidebildiğini, Türkiye’de AB ve TÜBİTAK projelerinde bu gibi pillere öncelik tanındığını dile getirdi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri