Yapılan Vurgun ile 100 Bin Kişinin Hesabını Ele Geçirildi
Gündem

Yapılan Vurgun ile 100 Bin Kişinin Hesabını Ele Geçirildi

Türkiye’deki bankalara ait olan resmi internet sitelerinin birebir aynısını tasarlayarak, siteden işlem yapmak için giren 100 bin kişinin banka hesapları ele geçirilerek,  yaklaşık 2 milyon TL değerinde vurgun yapıldı ve konu ilgili 8 kişi adliyeye sevk edildi.

Kocaeli Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü vatandaşlardan gelen banka hesaplarının boşaltıldığına dair ihbarlar sonrası ekipler devreye girerek, olay ile ilgili inceleme başlattı. Olay ile ilgili inceleme başlatan ekipler, vatandaşların banka resmi internet siteleri yerine hackerların tasarladıkları sahte siteler üzerinden işlem yaptıkları tespit edildi. Ekipler tarafından hackerlar tarafından bankaların resmi sitelerinin aynısını tasarladıkları ve sosyal medya üzerinden yapılan reklamlarla vatandaşların bu sitelere yönlendirildikleri ve siteden işlem yapan tüm vatandaşların da kimlik bilgileri aracılığıyla hesaplarındaki tüm paraların çalındığı belirtildi.

8 Çete Üyesinin Yaşları 17-20 Arasında

Ayrıca ekipler vatandaşların çalınan paralarının birlikte çalıştıkları arkadaşlarının hesaplarına GSM havale yöntemi ile aktarıldığı tespit edilirken, çetenin çökertilmesi adına incelemeler derinleştirildi ve Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturma nedeniyle ekipler Kocaeli, İstanbul ve Adana’da eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi. Yapılan operasyon sonucunda M.T.A. (17), M.İ.S. (19), F.A. (20), İ.B.Ş. (20), T.E. (20), O.Ö. (20), Y.T. (20) ve M.T. (20) olmak üzere 8 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Vatandaşların Paralarıyla Fotoğraf Çektirdiler

Gözaltına alınan 8 kişi Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne getirirken, şahısların evlerinde çok sayıda cep telefonu, dijital materyal ve silah ile suç unsurlarına rastlanırken; 450 bin TL değerindeki iki araca da polis tarafından el konuldu. 100 bin kişinin hesabına el koydukları dijital materyal incelemelerinde ortaya çıkarken, toplamda 2 milyon TL haksız kazanç elde ettikleri de tespit edildi. Cep telefonlarının incelemelerinde vatandaşların paralarıyla çektirdikleri fotoğraflar da bulundu.

Emniyet işlemleri tamamlanan kişiler Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolleri yapılarak adliyeye sevk edildi.