Ekonomi

Yaşlı Maaşı 797 Lira Oldu!

Ülkemizde yaşlı maaşı olarak bilinen, 65 yaşını aşmış ve emeklilik için primlerini dolduramamış vatandaşlara verilen maaşa gelen son zam yaşlıların yüzünü güldürdü. Peki, yaşlı maaşı kaç lira oldu? İşte yanıtı…

Yaşlı Maaşı Nedir?

Türkiye’de 65 yaşını doldurmuş, fakat emeklilik hakkını primlerini dolduramadığı için hak edememiş vatandaşlara yaşlı maaşı veriliyor. Eksik prim nedeniyle emekli olamayanların yanında herhangi bir sosyal güvencesi olamayan kişilerde bu maaştan yararlanma hakkı elde ediyor. Fakat ülkemizde birçok 65 yaşını doldurmuş kişi bu maaş hakkında bilgi sahibi olmadığı için, söz konusu maaştan yararlanmıyor.

Yaşlılık Maaşı Almanın Şartları Neler?

Yaşlı maaşı imkanından yararlanabilmek için öncelikle ilgili kişinin 65 yaşını geçmiş olması gerekiyor. Aranan şartların ikincisi herhangi bir sağlık güvencesinin olmaması olarak belirtiliyor. Diğer bir şart ise yaşlı maaşı alacak kişinin ve evliyle eşinin aylık gelirleri dikkate alınıyor.

Maaş Almaya Hak Kazananların Diğer Hakları Neler?

Bu maaşı gerekli kriterler altında almaya hak kazanan yaşlılar maaş ödemesi yanında devlet tarafından sağlanan ücretsiz sağlık hizmetlerinin tamamından yararlanabiliyor.

65 Yaş Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

65 yaş maaşından yani halk tarafından yaşlılık aylığı olarak bilinen maaştan yararlanmak isteyen vatandaşlar, ikametgah adreslerinin bulunduğu kaymakamlığa başvurmalı! Başvuruları ise kaymakamlıklar bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kabul ediyor ve gerekli incelemeleri yapıyor. Şartlara uyan 65 yaşın üstündeki vatandaşlar kısa sürede maaşlarını almaya başlıyor.

Güncel Maaş Tutarları

65 yaş aylığına yapılan son zam sonrasında ay bazında ödeme alan kişiler 265 lira 79 kuruş alıyor. Bu rakam zam öncesinde 250 lira 75 kuruştu. Aylığını üç ayda bir alanlara yapılan ödeme ise zamla birlikte 797 lira 38 kuruş oldu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri