Gündem

Yedek Subay Nasıl Olunur?

Yedek subaylığın geçmişi oldukça eskidir. Ülkemizde Osmanlı Dönemine kadar gittiğini çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz. O dönemlerde yedek subayların alınmasının nedeni, daha eğitimli olan kişilerin orduya katılmasını sağlamaktı. Günümüzde ise yedek subaylık halen en çok konuşulan işlerden biri haline gelmiş durumda. Subay sınıfının alt katmanı olan bu meslek, uzun zaman boyunca ilgi gösterilen işlerden biri olma özelliğini koruyor. Peki Yedek Subay Nasıl Olunur ?

Yedek Subay Nasıl Olunur ?

Yedek Subay Nasıl Olunur ? Yedek subay olmak için yapılan işlemler geçmiş zamanlarda çok daha farklı ilerliyordu. Dört senelik fakülteden mezun olmadan, yedek subay olunması mümkün değildi. Ancak bu durum günümüze kadar korunan bir konu olmamıştır. Artık günümüz şartlarına göre, yedek subayın olmanın daha zor olduğunu çok net bir şekilde söyleyebiliriz. Yedek subaylık için artık üniversite durumu değil, adayın belli şartları taşıması daha uygun bulunmuştur. Yedek subay olmak için adaylarda aranan şartlar ise öncelikli olarak şu şekildedir:

  • Not ortalamasının en az 3.00 olması
  • 4 yıllık fakülteden mezun olmak
  • Yedek subaylık için talepte bulunmak
  • Kurayı kazanmak
  • Boy ve kilonun orantılı bir şekilde olması

Yedek Subay Olmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde üniversite mezunu sayısında önemli bir artış var. Kişilerin yedek subay olabilmek için, harekete geçmesi gereken zamanlar mezuniyetten sonraki dönemdir. Özellikle yedek subaylık için başvuru sayısının oldukça fazla olduğunu belirtmek gerekiyor. Gelen başvurular arasında, yukarıdaki şartlara en uygun kişiler alınıyor. Bazıları ise kısa dönemli olmak üzere er olarak atanıyor. Eğer askerliğinizi asteğmen olarak yapmak isterseniz, askerlik şubesinde bu durumu bildirmeniz gerekiyor. Bu aşamadan sonra gerekli seçimler sistem tarafından otomatik olarak yapılıyor. Bu durumdan sonra iş tamamen şansa kalıyor. Başvuru sayısının da çok fazla olduğunu düşünürsek, seçilme şansınızın biraz düşük olduğunu belirtmek gerekir. Bazı kişiler ise askerliğini er olarak yapmak istese de, yedek subay olabiliyor. Bazı kişilerde ise, bu durum tam tersine göre şekilleniyor. Yani durumun ne şekilde olacağı tamamen kişinin şansına bağlı bir konu.

Yedek subay seçimi konusunun aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin temel ihtiyaçlarına göre değiştiğini belirtmek gerekir. Buna bağlı olarak personel sayısı hakkında bir sonuç ortaya çıkar. Yedek subay seçimleri, bilgisayar aracılığıyla otomatik olarak gerçekleşiyor. Belirtilen personel ihtiyacına göre, daha adil bir seçim olması açısından bu tarz bir yöntem deneniyor. İlerleyen zamanlarda yedek subay seçimleri konusunun ne şekilde olacağı ise tam olarak bilinmiyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri