Ekonomi

Yeni Ekonomi Programı: Değişim Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı ana temasını açıkları. 2020-2022 Lansman Toplantısında konuşma yapan Bakan Albayrak çeşitli açıklamalarda bulundu. 2020-2022 yıllarında enflasyon, istidam, cari açık, büyüme gibi temel ekonomik göstergeler belirlenmiş oldu. Zorlu bir süreç yaşanmasına rağmen alınan doğru kararlar ile ekonomik dengeye ulaştığımızı da belirtti.

Önümüzdeki dönemde Yeni Ekonomi Planı’nın an teması ise ‘değişim başlıyor’ oldu. Ülkenin ekonomik olarak güçlenmesi için değişimin şart olduğunu belirten Albayrak, önümüzdeki dönemde pozitif büyüme hızının da artacağını, yıl sonunu pozitif büyüme ile sonlandıracağımızı belirtti. Geleceğe yönelik ekonomik planları aktarırken Bakan Albayrak konuşmasında geçmişe yönelik analizlerini de paylaştı.

Geçmişe Yönelik Analizlerini Paylaştı

Bu yıl cari açık ile mücadelede cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığımızı belirten Albayrak, 2009 yılında neden bu başarıyı yakalayamadığımızı da sorguladığını belirtti. Enflasyon beklentisi ile ilgili de çok olumlu konuşan bu yıl TÜFE ve ÜFE oranlarının çok kısa sürede toparlandığını da belirtti. Ekonomik denge sağlanan bu dönemin bir süre daha devam edeceğini bildiren Albayrak, dengelenmenin ardından hızlı bir şekilde değişim rüzgarlarının başlayacağını ve ekonomide bir farklılık yaratılarak güç kazanılacağını da bildirdi.

Önümüzdeki dönemde temel hedefinin enflasyon ile mücadele olduğunu söyleyen Albayrak, gelecek dönem ekonomi hedeflerinden en önemlisinin enflasyonu %5’in altına düşürmek olarak açıkladı. 2019 yılını %12,1 ile kapatmayı planladıklarını belirten Albayrak, 2020 yılında %8.5, 2021 yılında %6, 2020 yılında ise %4,9 enflasyon hedeflediğini aktardı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri