yeni-fed-baskaninin-ilk-resmi-aciklamasi-merakla-bekleniyor
Dünya

Yeni FED Başkanı’nın İlk Resmi Açıklaması Merakla Bekleniyor!

Piyasalar Jerome Powell’in FED Başkanı olarak yapacağı ilk resmi açıklamaları merakla bekliyor.

Dolar Kazançlarını Geri Verdi

Kısa adı FED olan Amerikan Merkez Bankası’nın yeni başkanı Jerome Powell, bu görevine geldikten sonra ilk kez resmi açıklama yapacak. Piyasalar bu açıklamalara odaklandı. Jerome Powell’in Kongre’de yapacağı konuşmadan önce dolar geçtiğimiz hafta elde ettiği kazançları geri vererek küresel anlamda başlıca para birimlerinin neredeyse hepsi karşısında düşüş kaydetti.

Yatırımcıların Endişesi 4 Trilyon Dolara Mal Oldu

Amerika’da ücretlerin hızlı bir şekilde arttığını gösteren verilerin açıklanmasından sonra yatırımcılar Amerikan Merkez Bankası’nın borçlanma maliyetlerinde daha hızlı artışa gideceği konusunda endişeye kapıldılar. Yatırımcıların bu endişesi veriler açıklandıktan sonraki birkaç gün içinde ABD borsalarından 4 trilyon doların kaybına yol açtı.

Piyasaların Faiz Hızı Beklentisi Değişti

Fakat şu an piyasalar FED’in yeni başkanı Jerome Powell’in başkan olduktan sonra gerçekleştireceği ilk resmi açıklamaya odaklandı. Piyasalarda şu an hakim olan hava öncekinin tam tersini gösteriyor. Yatırımcılar Amerikan Merkez Bankası’nın faizleri artırma hızını yavaşlatacağını düşünüyor. Emtia piyasaları ve hisse senetleri bu haftaya iyimser bir şekilde başlarken, dolar tekrardan baskı altında bulunuyor.

Tutanaklara Benzer Açıklama Yapacağı Düşünülüyor

Küresel piyasalar bu hafta Jerome Powell tarafından yapılacak ilk resmi konuşmaya odaklanırken, bir başka odak noktasının da ABD’de açıklanacak olan enflasyon verileri ve ücreti verisi olduğu biliniyor. FED’in ocak ayında düzenlediği toplantıya ait tutanakların açıklanmasından ve tutanaklarda ekonomik büyümenin hızlandığının belirtilmesinden sonra ABD doları değer kazanmıştı. Fakat yatırımcılar, FED Başkanı Jerome Powell’in bugün ABD Temsilciler Meclisi’nde yapacağı konuşmada sorulan sorulara vereceği cevapların tutanaklarda açıklanan bilgilerle aynı olup olmayacağını merak ediyor. Yatırımcılar bu konudaki genel görüşü Powell’in cevaplarının tutanaklar ile benzer nitelikte olacağı yönünde beklenti içindeler.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri