yeni-kdv-kanunu-yururluge-girdi-iste-yeni-duzenlemeler
Ekonomi

Yeni KDV Kanunu Yürürlüğe Girdi! İşte Yeni Düzenlemeler!

Katma Değer Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarla KHK’da Değişiklik Yapılması ile İlgili Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2.015 Kişi İşe Alınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı KDV Kanunu ve Bazı Kanunlarla 178 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni KDV Kanunu kapsamında Maliye Bakanlığı’na vergi müfettiş yardımcısı olarak 1.000 kişi, Gelir İdaresi Başkanlığı’na 1.015 kişi olmak üzere yeni personel alımları yapılacak. 2.015 kişiden oluşan yeni kamu kadrosu personelleri içinden 2.000 kişi için kamu personel alımı sınavı düzenlenecek.

Hayırseverlere KDV Muafiyeti Getirildi

Bağış yapmak isteyenlerden yeni Kanun’a göre KDV alınmayacak. Yeni KDV Kanunu’na göre okul, sağlık tesisi, en az 100 yatak kapasiteli öğrenci yurdu, yetiştirme yurdu, çocuk yuvası, bakım evi, huzurevi, ibadethane, rehabilitasyon merkezi, din eğitimi veren tesis,  gençlik merkezi gibi inşaat yaptıracak olan kişilerin bu inşaatlar için alacakları malzemeler KDV istisnasına tabi olacak.

Fazladan Alınan Vergiler İade Edilecek

Sahip olduğu arsasını müteahhitlik firmalarına veren kişilerden sadece inşaat sonrasında sahibi olacağı konuttan ve işyerlerinden KDV alınacak. Yersiz ve fazladan hesaplanan ve ödenen vergiler mükelleflere iade edilecek. İade işleminin yapılabilmesi için daha önceki beyanlarda gerekli düzeltmeler yapılacak ve fazladan hesaplanmış olan vergi satıcı tarafından alıcılara geri ödenecek.

Yabancılara Sağlık Hizmeti Vergiden Muaf Oldu

Sağlık Bakanlığı’nın izin verilmiş olduğu tüzel ve gerçek kişiler tarafından ikameti Türkiye’de bulunmayan yabancıların sağlık kuruluşlarından aldıkları koruyucu hekimlik, tedavi, teşhis ve rehabilitasyon hizmetlerinden vergi alınmayacak.

Üniversite Hastanelerinin Borçlarını Maliye Bakanlığı Ödeyecek

Devlet üniversitelerinin tıp fakültelerine bağlı bulunan sağlık uygulama ve araştırma merkezleri ile birlikte üniversitenin rektörlüğüne bağlı sağlık hizmeti veren enstitülerin 2017 yılının sonuna kadar ödenmemiş olan borçları Maliye Bakanlığı’ndan ödenecek. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren doğan borçlar üniversitelerin kendileri tarafından ödenecek.