,
Gündem

Yeni Memur Doğum İzni Alabilir Mi?

Yeni Memur Doğum İzni Alabilir Mi? 657 sayılı Devlet Memurları kanununa bağlı olarak, devlet memurları doğum izni alabiliyor.  Yeni memurlarda bu kapsamda bulunmaktadır. Son yapılan düzenlemeye bağlı olarak isteyen anneler, dilerlerse ilkokul çağına kadar yarı zamanlı olarak çalışarak yarım maaş alabilirler.

Yeni Memur Doğum İzni Alabilir Mi?

Bu kanuna göre belirtilen hükümlerden bazıları özet olarak şu şekildedir:

  • Kadın memurlara doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere, toplamda 16 hafta süre izin verilir. Eğer çoğul gebelikse bu duruma 2 haftalık süre eklenir.
  • Kadın memura çocuğunu emzirebilmesi için, ilk altı ay içinde günde 3 saat, ikinci altı ayda içinde günde 1,5 saat süt izni verilir.
  • Memurlar tarafından mazeretin belgelendirilmesi bir şart haline getirilmiştir. Memurların bu durumu dikkate alarak bu şekilde izin alması zorunludur.
  • Doğum sonrasındaki mazeretin izni ise, memurun sağlığına göre değişiklik gösteriyor. Eğer doktor raporu bulunuyorsa bu süre uzayabilir.
  • Doğum sonrası mazeret izni de, tıpkı doğum öncesinde olduğu gibi zorunlu olarak tutulmuştur.
  • Doğum öncesindeki mazeret izni aynı zamanda doğum sonrasında da kullanılabilir. Bu durumda memur tarafından bazı belgelerin hazırlanması şart olarak tutulmuştur. Bu belgeler ise sağlık raporu, memurun kendi isteğini bildireceği belge, işyerindeki çalışma durumudur. Bu şartların taşınması durumunda ise, iş idaresine herhangi bir takdir hakkının verilmediğini belirtmek gerekiyor.

Doğum İzni Alınması İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

Yeni Memur Doğum İzni Alabilir Mi? Doğum izni alınabilmesi için, memur tarafından bazı adımlara uyulması gerekir. Bunlar sağlanınca çok hızlı bir şekilde işlemlerin tamamlanması söz konusu olacaktır. Firma muhasebe bölümüne giderek, kurumun sigorta müdürlüğünü öğrenmeniz gerekir. Daha sonra bu adrese doğrudan gitmeniz ve işlemleri başlatmanız gerekir. Aksi halde sizin için gerekli olan işlemlerin başlatılması mümkün değildir.

Daha sonraki adımda gerekli olan şey ise, doktora danışarak doğum tarihinin öğrenilmesidir. Bu tarihten 8 hafta öncesini hesaba katarak, iznin alınması gereken günü hesap etmeye çalışın. Bunun için kadın doğum bölümü üzerinden randevu almanız gerekir.

Bundan sonra iş yerinden alınmış olan vizite kağıdı ve sağlık karnesi ile hastaneye ulaşın. Doktorunuzla birlikte doğum tarihi konusunda aynı fikre sahipseniz, doğum izin belgesi almanız bu adımdan sonra mümkün olacaktır. Eğer doktor raporu almazsanız, bu durumda hukuki olarak doğum iznine çıkma hakkını da kaybetmiş olursunuz. Eğer belge almışsanız bu belgeyi mutlaka saklamalısınız. Doğum ücretini alabilmek için bu belgeyi sürekli olarak saklamanız şart olarak tutulmuştur. Doğum izninizde bu belgenin elinize geçtiği süreden sonra başlamış olur.