yeni-otopark-yonetmeligi-ne-zaman-yururluge-girecek
Ekonomi

Yeni Otopark Yönetmeliği Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Yeni otopark yönetmeliği kapsamında her daire için 1 adet otopark zorunluluğu getirildi.

Otoparkı Bitmeyen Binaya Kullanma İzni Yok

Her daireye 1 otopark yapılması zorunluluğunu da kapsayan yeni otopark yönetmeliğinin ne zaman yürürlüğe gireceği merakla bekleniyor. Yönetmelikte yer alan detaylara göre otopark yerleri ayrılmadığı sürece yapı ruhsatı almak mümkün olmayacak. Ayrıca binalara ait otoparklar inşa edilip, bitirilip, hazır hale getirilmediği sürece yapı kullanma izni de alınamayacak. Binalardaki otopark miktarı, engellilere ayrılan bölümler de dahil olmak üzere araçların park etme düzeninin ve tefrişinin, otopark rampası olması halinde bu rampanın, tesisin kapasitesinin, otoparkın içindeki trafik akışının sayısal değerlerinin ve diğer detaylarının binanın onay almış projesinde yer alması gerekecek.

22 Şubat 2018 Tarihinde Resmi Gazete’de Yayımlandı

Resmi Gazete’de 22 Şubat 218 tarihinde yayımlanmış olan yeni otopark yönetmeliği kapsamında gündeme gelen otopark zorunluluğu 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Valilikler ve belediyeler imar planı sınırları içinde olan alanlardaki yerleşenlerin nüfusunun otopark miktarına yönelik ihtiyacını belirleyerek bu ihtiyaca göre bölge otopark alanı oluşturma konusundaki değişikliklerin en fazla 2 yıl içinde gerçekleştirilmesi zorunlu hale gelecek. Planlar yürürlüğe girdikten en fazla 3 ay içinde planın uygulanmasını kapsayan 5 yıllık imar planı hazırlanacak ve uygulanacak.

Eski Ruhsatlar Eski Yönetmeliğe Tabi Olacak

Yeni otopark yönetmeliğinin yürürlüğe giriş tarihinden önce alınmış olan ruhsatlar, inşaatına başlanmış ve sürmekte olan binalar ile yapı kullanma izni almış inşaat alanları ve emsalleri bağımsız bölümlerin ve kat sayılarının artışı ile kullanım amaçlarında değişiklik yapılmaksızın tadilatı gerçekleşecek binalarda talep edilmesi durumunda ruhsatın düzenlenmesine izin veren yönetmeliğe göre uygulama yapılacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri