Ekonomi

Yeni Tarihi İpek Yolu’nun Kilit Noktası Türkiye!

Elde edilen bilgilere göre Çin, Kazakistan, Hazar Denizi, Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden geçecek olan Yeni Tarihi İpek Yolu’nun Avrupa’ya açılması için kilit noktası Türkiye olacak.

Çin, Kazakistan, Hazar Denizi, Azerbaycan ve Gürcistan güzergahını kullanarak Avrupa’ya açılacak olan Yeni İpek Yolu’nun kilit noktası Türkiye olacak!

Bir takım basın mensupları tarafından elde edilen bilgilere göre, yaklaşık 5 sene öncesinde Astana’da “Yeni İpek Yolu 2’inci Uluslararası Ulaştırma ve Lojistik İş Forumu” kapsamında, söz konusu ülkelerin demiryolu şirketleri ile anlaşma yapıldı. Bahsi geçen bu anlaşma neticesinde ise yaklaşık olarak 4 sene öncesinde Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı’na taşınan yük miktarının çoğaltılması maksadı ile Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahını Geliştirme Koordinasyon Komitesi kuruldu.

Türkiye Bu Koridorda Başrol Oldu

Çin’den başlayarak Kazakistan, Hazar Denizi, Azerbaycan ve son olarak Gürcistan üzerinden geçerek Türkiye’ye gelecek olan Yeni İpek Yolu, Türkiye sayesinde de Avrupa’ya açılacak. Türkiye, Yeni İpek Yolu’nun Trans-Hazar koridoru şeklinde tabir edilen hattında kilit noktalardan biri oldu. Bakü-Tiflis Demiryolu hattını da dahil eden bu koridor, Çin’den Avrupa’ya, Rusya’dan Güney Afrika ve Asya’ya devam edecek.

Söz konusu komitenin üye ülkeleri tarafından oluşturulan Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kanat Alpsbaev, konu ile alakalı olarak basın mensuplarına bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında Kars-Bakü-Tiflis Demiryolu Hattı’nın hizmete sunulması ile beraber Yeni İpek Yolu koridorunun da tamamlanmış olduğunu ifade eden Alpsbaev, TCDD’nin Birliğe katılmış olmasının da bir hayli mühim olduğuna dikkat çekti.

Bu koridora Türkiye’nin de dahil olması ile beraber yük taşımacılığında hedefin 4 milyon tona çıkarıldığını belirten Kanat Alpsbaev, Türkiye’den bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 1 milyon ton civarında yükün taşınacağı üzerine beklentilerini olduğunu, ülkenin coğrafi konumu nedeniyle gerek Kafkaslar, gerekse Orta Asya ile stratejik birliğinin bulunmasından ötürü Trans-Hazar koridoruna bir bağlantı sağladığını da açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri