yeni-yemek-kartlari-yonetmeligi-kamuoyunun-gorusune-acildi
Ekonomi

Yeni Yemek Kartları Yönetmeliği Kamuoyunun Görüşüne Açıldı!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yemek kartları ile ilgili yeni yönetmelik taslağı hakkında kamuoyunun görüşleri alınacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Yönetmelik Taslağını Görüşlere Açtı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın son haline getirdiği yemek kartları hakkındaki yeni yönetmelik taslağı kamuoyunun görüşleri alınmak üzere açıldı. Bakanlık bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun kapsamında olan yemek kartları ile ilgili olan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kuralları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı kamuoyuna görüşler alınmak üzere sunuldu.

Yemek Kartı Taslağı Bakanlığın İnternet Sitesinde

Sektör temsilcileri ile istişarelerde bulunularak hazırlanan taslağının son şekline ilgili bakanlıkların, kamu kurum ve kuruluşlarının, derneklerin, federasyonların, meslek kuruluşlarının görüşleri de alındıktan sonra karar verilecek. Taslağa Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden erişilebiliyor. Bahsi geçen taslak ile ilgili görüşler Bakanlık tarafından değerlendirmeye alınacak ve son karar verilecek.

Yemek Kartlarında İndirim Talebinin Önüne Geçilecek

Yemek kartları ve benzeri olan uygulamalar ilk kez bir mevzuatla düzenleniyor. Yeni düzenleme ile yemek kartları komisyonlarının yüksek olmasına neden olan yüksek indirim oranlarına son verilmesi amaçlanıyor. Yeni yönetmeliğe göre yemek kartı firmalarının sözleşme imzaladıkları kamu kurumları ve özel sektördeki firmalara direkt ya da doğrudan başka bir firma üzerinden indirim uygulayamayacaklar ve değişik isimler altında menfaat sağlayamayacaklar. Aynı zamanda kamu ve özel sektör işverenleri de yemek kartı firmalarından herhangi bir indirim talep edemeyecekler.

Ödeme Sürelerine Üst Sınır Getiriliyor

Yeni yönetmelik taslağı ile yemek kartlarındaki komisyon oranlarına tavan sınırlaması getirilecek. Yemek kartı firmaları, kartlarını kullandırdıkları firmalardan komisyon oranı dışında uygulamanın barındırılması ücreti, kira, işletim ücreti, teknik bakım ve destek ücreti, bakım bedeli, depozito adı altında hiçbir ücret talep edemeyecek. İşverenlerin şu anki uygulamada yemek kartı firmaları ile yapılan sözleşmede belirleyici olma hakkı bulunmuyor. Bu konudaki şikayetlerin ortadan kaldırılması amacıyla ödeme sürelerine de üst sınır uygulaması getiriliyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri