Ekonomi

YENİAD’dan Sudan’a Dev Yatırım!

Yeni Bir Dünya Sanayici ve İşadamları Derneği (YENİAD), Sudan için ön anlaşmalar imzaladı. Yapılan anlaşmaların tutarı ise 1 milyar 200 milyon dolar değerinde.

YENİAD’dan yapılan açıklamalar kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan’a yapmış olduğu ziyaretinin takibinde 10 milyar dolar değerindeki hedef kapsamında YENİAD harekete geçti. YENİAD’ın Sudan’a yapmış olduğu çıkarmada Sudan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin büyümesi için son derece önemli anlaşmalar yapıldı.

Planlar 5 Senelik

24 tane sektörün temsilcisi ile yapılan ziyarette, inşaattan enerjiye, madenden ziraate, makine üretimlerine kadar çok sayıda alan için görüşmeler sağlandı. Yapılan planların 2018 yılında başlanılması ve 5 sene sonunda da bitirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda da Sudan bakanlı yetkilileri ile iş adamlarıyla birlikte YENİAD üyeleri arasında 5 konsorsiyum olarak toplamda 1 milyar 200 milyon dolar değerinde ön anlaşma sağlandı.

Türk İş Adamlarından Sudan’a Dev Yatırım

Yapılan açıklamalara göre, Türk iş adamları Sudan’da baraj, otel, yurt, yol ve benzeri gibi inşaat faaliyetleri, spor sanayi, ziraat ve gıda, enerji, sulama, eğitim gibi faaliyetlerde yatırımlar sağlayacak.

Yapılan imza törenine Sudan’ın cumhurbaşkanı, Yatırım Bakanlığı Devlet Bakanı, Ticaret ve Sanayi Odalarının başkanları ile birlikte Sudanlı iş adamları katılım gösterdi. İmza töreninde Türkiye tarafını temsilen ise Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, YENİAD Genel Başkan Vekili Harun Macit, YENİAD Genel Başkanı Selman Esmerer ve konsorsiyum başkanları bulundu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri