,
Ekonomi

Yerli Baz İstasyonu Teslimatları Mart Ayı İçinde Yapılacak!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuya istinaden açıklamalarda bulunarak, Türkiye’nin ilk yerli ve milli baz istasyonu olan ULAK’ın Mart ayı içerisinde teslim edilmeye başlanacağını ifade etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, GSM operatörlerinin sahadaki testlere dahil olup başarılı olarak bitirildiğini teyit eden imzaların atıldığını ifade ederek, kırsal bölgelerde Evrensel Hizmet Fonu dahilinde baz istasyonu kurulumuna yönelik daha önceden de çalışmaların gerçekleştirildiğini hatırlattı.

498’i Ağustos’ta Teslim Edilecek

Söz konusu çalışmalar dahilinde bin 799 adet yerleşim yerinde gerçekleştirilen kurulumun 4.5 G düzeyine getirilmesi meselesinde ihaleyi kazanan Turkcell’in 498 adet ULAK siparişi verdiğini açıklayan Bakan Arslan, buna karşın ULAK A. Ş. tarafından söz konusu bu siparişin tamamlanması adına Ağustos ayında teslim edileceğine dair teminat alındığını dile getirdi.

Öte yandan bin 472 yerleşim yerine de kurulacak olan baz istasyonunun ihalesini Türk Telekom ile Vodafone’nin aldığını ifade eden Arslan, bahsi geçen ihale çerçevesinde yaklaşık olarak 600 adet ULAK baz istasyonunun teslim edileceğini aktardı.

2018 yılının ikinci 6 ayında ise, söz konusu 600 adet ULAK baz istasyonunun tamamlanacağını dile getiren Bakan Ahmet Arslan, bunun ile beraber bütün operatör şirketlerine 2018 boyunca toplam 250 adet istasyonu teslim edileceğini de açıklamalarına ekledi.

İspanya’ya da Gönderilecek

İspanya’daki GSM operatörlerinin temsilcilerinin ULAK baz istasyonu alacaklarına dair söylemde bulunduklarını açıklayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ULAK’ın üretim kapasitesinin yükseltileceğini, Türkiye’de yerli ve milli üretimlerin tercih edileceği bir pazar bulunduğunu ve ULAK’ın da bunların arasında yer aldığını aktardı.