Ekonomi

Yumurtada Son Gün! Yeni Dönemde…

Yumurtada yetiştirme metodu damga uygulaması yarın itibariyle başlayacak. Uygulama kafalardaki soruları bitirecek. Yumurtalar 16 Nisan itibariyle yetiştirilme metodu damgasına sahip olacak.

Köy Yumurtası Sorunu Kökten Çözüldü

Yumurta sofraların vazgeçilmez besinlerin olmaya devam ederken, yumurtaya yönelik yapılan düzenleme ürünlerin nasıl yetiştirildiğini kanıtlayacak şekilde oldu. Vatandaşlar satın aldıkları yumurtanın nasıl üretildiğini üzerlerindeki kod sayesinde bilecek.

Bu kapsamda çalışma başlatan ve gerekli düzenlemeleri yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uygulamaya yarın itibariyle start verecek. Bunun yanında yumurtalar bakanlık görevlilerince denetlenmeye de başlanacak.

Tüketici Yumurtasının Nerede Üretildiğini Bilerek Alacak!

Tartışmalara konu olan gezen tavuk yumurtası, organik yumurta ve kümes tavuğu yumurtası karmaşası böylelikle sona erecek. Artık yumurtalar yetiştirilme metotlarını üzerlerindeki kodlarla tüketiciye açıklayacak. Bunun yanında kodlar üretim yapan işletmeyi ve kümes numarasını da içerecek. Uygulama dahilindeki kodlar görünür, okunabilir özellikte olacak ve yumurtaların kabuğu üzerinde bulunacak.

Kodlar Ne Anlama Gelecek?

Yetiştirilme metodu damlama uygulamasında 0 kodlu ürünler organik yetiştiriciliği temsil edecek. Üzerinde 1 kodu bulunan yumurtalarsa açık dolaşıma sahip tavuk yumurtası olacak. Kümes içinde ve kafessiz üretilen ürünlerin kodu ise 2 rakamıyla temsil edilecek. Kafesli yetiştiriciliğin koduysa 3 ibaresine sahip olacak.

Denetimler Yarın İtibariyle Başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı denetim ekipleri yarın itibariyle denetim çalışmalarına başlayacak. Uygulamanın eksiksiz ve şartlar dahilinde yapılıp yapılmadığını belirlemek için görev başına geçecek ekipler öncelikle üretim yapan işletmelere gidecek. Bunun yanında marketlerdeki yumurtalarda uygulama kapsamında denetimden geçecek. Uygun olmayan ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri