Ekonomi

Yurt Dışı ÜFE Yüzde 0,39 Yükseldi

TÜİK, yurt dışı üretici fiyat endeksi verilerini yayımladı. Yayımlanan verilere göre endeks aylık olarak yüzde 0,39 oranında yükseldi. Söz konusu dönemde en fazla artış ise yüzde 3,44 ile kok ve rafine petrol ürünlerinde oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 ocak ayına ait yurt dışı üretici fiyat endeksi verilerini yayımlandı.

Yurt Dışı ÜFE Yükseldi

Yayımlanan verilere göre, ülke sınırları kapsamında üretimi gerçekleştirilen ve yurt dışına ihracı yapılan malların üretici fiyatlarında meydana gele değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi yani YD-ÜFE, ocak döneminde bir önceki ay ile kıyaslandığı zaman yüzde 0,39 oranında artış gösterdi. Söz konusu veri bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman ise yüzde 12,09 oranında artış gösterdi. Benzer  şekilde 1 yıllık ortalamalara göre kıyaslama yapıldığında da yüzde 22,75 oranında yükseldi.

Sanayinin Alt Sektörleri Yükseldi

Sanayinin iki sektörünün aralı ayına göre değişimleri incelendiği zaman, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,40 oranında, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe ise yüzde 0,07 oranında artış gözlemlendi.

En Fazla Artış Kok ile Rafine Petrol Ürünleri

Ocak döneminde verileri ile aralık dönemi kıyaslandığı zaman en fazla artış gözlemlenen ise kok ile rafine petrol ürünleri oldu. Bu gruptaki değişim yüzde 3,44 oranında oldu. Bunun takibinde ise yüzde 2,78 ile temel eczacılı ürünleri ile müstahzarları, yüzde 2,72 ile metal cevherleri yer aldı.

Bunun yanında tütün ürünlerinde yüzde 3,51 oranında, bilgisayar ile elektronik ve optik ürünlerde yüzde 2,05 oranında, diğer madencilik ve taş ocakçılığı ürünlerinde ise yüzde 1,47 oranında değişim gözlemlendi.

Ana sanayinin alt grupları incelendiği zaman ise ocak döneminde en fazla artış yaşanan grup enerji mallarında oldu.  En fazla yıllık artış olan grup ise ara mallarda oldu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri