Ekonomi

Zincir Marketlere Düzenleme Talebi!

Türkiye Perakendeciler Federasyonu sunduğu teklifle tüm dikkatleri üzerine çekti. Federasyon başkanı hizmete zincir olarak devam eden marketlerin haftada bir gün kapatılmasını önerdi.

Zincir Marketler Haftada Bir Gün Kapatılsın

Kısa adı TPF olan Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun başkanlığını yapmakta olan Mustafa Altunbilek, zincir marketlerin haftada bir gün kapatılmasını önerdi.  Düzenlemenin yapılması halinde söz konusu market personelinin böylelikle bir gün dinleneceğini, küçük market ve bakkalların ise yok olmayacağını ifade etti. Küçük işletmelerin ayakta kalabilmesi adına düzenlemenin şart olduğunun altını çizerek, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığıyla zincir marketler bu konudaki önerimizi nasıl karşılayacak bilemiyoruz, fakat düzenleme yapılırsa küçük işletmelerin rekabet gücü artacak” şeklinde konuştu.

Altunbilek zincir marketlerin Avrupalı ülkelerde de haftanın bir günü kapalı olduğuna vurgu yaptı. Taleple ilgili ilk görüşmenin ilgili bakanlıkla yapıldığını aktararak, düzenlemenin yapılması halinde bir sonraki güne daha iyi hazırlanacaklarını dile getirdi. “Zincir marketlerin haftanın bir günü kapalı olmasını istiyoruz. Hangi gün olduğu çok önemli değil. Konuyla ilgili yasal bir düzenleme yapıldı. Yasa ise beklediğimiz gibi olmadı. Bu konuda sorumluluk valilikler bünyesine verildi. Mevzuata göre söz konusu uygulamanın bölgesel olarak uygulanmasının önü açıldı. Ama herhangi bir gelişme kaydedemedik” diyerek, taleplerinin yeniden görüşülmesini istedi.

“Bir Saat Geç Açılsınlar”

TPF başkanının diğer bir önerisi ise zincir marketlerin bir saat geç bir saat erken kapatılması oldu. Altunbilek, “Teklifimiz düzenlemeyle uygulanabilir. Zincir marketler saat dokuz yerine onda açılabilir. Bu durumda küçük işletmeler ve büfeler bir saatlik dilimde iş yapma imkanına kavuşur. Akşam kapanış saatleriyse mevsime göre belirlenebilir” diyerek, tekliflerinde ısrarcı olduklarını gösterdi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri