ziraat bankası konut kredisi faiz oranları
Gündem

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları | Konut Kredileri Düşüşte

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Birikim yoluyla konut almak artık neredeyse imkansız. Bu nedenle başta Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları, diğer devlet destekli bankalar ve özel bankaların konut kredisi faiz oranları tüketicilerin gözetimi altında. Bankalar arası faiz oranlarının kıyaslaması, konut kredilerinde faiz oranlarının düşüşü vb. gibi birçok beklenti var. Şuan için konut kredisi konusunda en uygun seçenek ise Ziraat Bankası olarak gözüküyor.

2018 yılıyla birlikte sadece konut kredilerinde değil, tüm kredilerinde ciddi bir artış yaşandı. Bu artış nedeniyle kullanılan kredilerin büyük bir çoğunluğuna neredeyse yarısı kadar faiz yükü oluşurken, bu durum tüketicilerin kredilerden uzak durmasına neden oldu. Bunlara ek olarak inşaat sektöründe de son yıllarda ev fiyatlarının ciddi bir yükseliş göstermesi, konut almak isteyen düşük gelirli aileler ve bireyler için neredeyse hayal oldu.

Hükumet tarafından yapılan baskılar sonucunda faiz oranlarında bir düşüş olsa da yine de tüketicilere bu durum pek yaramadı. Her zaman en düşük faiz oranlarıyla hitap eden Ziraat Bankası ise bu konuda tüketiciler için tek çıkış yolu. 2019 konut kredisi faiz oranlarına bakıldığı zaman, Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları son derece uygun seviyelerde.Peki, konut kredisi faiz oranları ne durumda ve Ziraat Bankası tüketicilere yüzde kaç faz oranı sunuyor?

Konut Kredisi Faiz Oranları 2018- 2019

Konut kredisi faiz oranlarına bakıldığı zaman, faiz oranlarının hep %2’nin üzerinde olduğu rahatlıkla görülebilir. %2’nin üstünde konumlanan faiz oranları bazı tüketicilere normal gelse de bu durum vade sayısına göre; anaparadan 2 kat daha fazla faiz ödeme, anapara kadar faiz ödeme ve anaparanın yarısı kadar faiz ödeme gibi sonuçlar ortaya çıkarır. Faiz yükünün artması ise tüketicinin daha çok borç yükü altına girmesi ve ülkemiz ekonomisine de zarar veren bir durumdur. Peki, tüketici bu durumda ne yapmalı? Konut kredisi konusunda nasıl bir yol izlemeli?

Konut kredilerine bakıldığı zaman %2’nin altında faiz oranına sahip olan nadir bankalardan biri Ziraat Bankası’dır. Bu nedenle tüketiciler, mümkün olduğunda Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları üzerinden konut kredileri kullanmalıdırlar. Vade sayısını minimize edip, vade tutarını da maksimuma çıkarmak, tüketicilerin son derece az bir borç yükü altına girmelerine neden olur.

Bu yöntemle borç yükünün azalması için de Ziraat Bankası konut kredisi %1,98’lik faiz oranından yararlanılmalıdır. Aksi halde kredi tutarı kadar faiz ödenir ve tüketici almış olduğu konut nedeniyle büyük zarara girer.

konut kredisi faiz oranları

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları Hesaplama

Sadece konut kredilerinde değil, kullanılacak her kredide tüketicilerin iyi bir hesaplama yapmaları ve faiz oranlarını karşılaştırmaları gerekir. Bu sayede konut kredisi en uygun seçeneklerle veya diğer krediler en az maliyetle kapatılabilir. Peki, tüketiciler 100.000 TL’lik bir konut kredisinde ne kadar faiz öderler? Vade sayısı artarsa faiz oranı ne olur?

Ziraat Bankası konut kredisi hesaplama 2018-2019 faiz oranlarına dayanan verilerle yapılabilir. Söz konusu yıllar içerisinde faiz oranları %1,98 oranındadır. Geri ödenecek faiz tutarları Ziraat Bankası’na göre şu şekildedir:

  • 100.000 TL’lik konut kredisi 120 ay vadeyle geri ödenirse, aylık ödenecek tutar: 2,188 TL ve toplam geri ödenecek tutar: 262.572 TL olur.
  • 100.000 TL’lik konut kredisinin 80 ay vade sonucunda geri ödenmesi durumunda ise aylık ödenecek tutar: 2.501 TL ve toplam ödenecek tutar: 200.089 TL olur.
  • 100.000 TL’lik konut kredisi 60 ay vade ile ödenirse, aylık taksit: 2.862 TL ve toplam geri ödenecek tutar: 171.773 TL olur.

Vade sayısı düştükçe ödenecek faiz oranı da büyük bir düşüş gösterir. Hatta vade sayısının yarı yarıya kadar düşmesi durumunda ise tüketici yaklaşık olarak 100.000 TL’lik bir faiz oranından kurtulmuş olur. Vade sayısının düşmesiyle birlikte aylık taksit ise yaklaşık olarak 700 TL’kadar yükselir. Aylık 700 TL fazla ödenmesi durumunda, 10 yılda ödenecek kredi 100 bin TL’lik bir tasarrufla 5 yılda kapatılabilir.

Diğer En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

8 Ocak 2019 tarihi itibariyle birçok bankanın konut kredisi faiz oranlarına güncelleme geldi. Ziraat Bankası da bu bankalar arasında yer alırken, güncelleme sonucunda birçok bankanın faiz oranının %2’nin altında olduğu görüldü. Bu düşüşler sonucunda faiz oranlarının ciddi oranda azaldığı görülmese de tüketiciler bu düşüşler sonucunda kredilerden binlerce lira tasarruf edebilirler.

ING Bank, Kuveyt Türk, Yapı Kredi, Şekerbank ve Halkbank, konut kredisi faiz oranlarını %2’nin altına çeken bankalar arasında yer aldılar. ING Bank %1,89, Kuveyt Türk %1,94, Şekerbank %1,97, Halkbank ve Yapı Kredi ise %1,99’luk kredi faiz oranlarıyla yeni yılda tüketicilerin karşısına çıktılar. En yüksek faiz oranı veren banka %2,80’lik faiz oranıyla HSBC.

konut kredisi yapılandırma

Konut Kredisi Düşen Faiz Oranlarından Nasıl Yararlanılır?

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları başta olmak üzere birçok bankanın konut kredilerinde düşüş yaşandı. Bu düşüşler sonrasında ise yüksek faiz oranlarıyla konut kredisi kullanan tüketiciler de büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Yeni faiz oranları nedeniyle binlerce lira daha fazla ödemek zorunda kalan tüketiciler, aslında yapacakları Ziraat Bankası konut kredisi yapılandırma veya diğer bankaların konut kredisi yapılandırma işlemleri sayesinde yeni faiz oranlarından yararlanabilirler.

Krediyi kullanmış oldukları bankaların şubelerine giderek, müşteri temsilcilerine durumu belirten tüketiciler, gerekli dilekçe ve evrakları tamamlamalarının ardından yeni faiz oranlarından yararlanabilirler. Yeni faiz oranları sayesinde tüketiciler 5.000 TL, 10.000 TL ve hatta 20.000 TL’ye kadar bir tasarruf sağlayabilirler.

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri