,
Ekonomi, Gündem

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma | Kredi Kartı Borçları Daha Kolay Ödenecek!

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi kartı borçlarının son dönemlerde artması ve vatandaşın ödeme güçlüğü çekmesi nedeniyle, ziraat bankası kredi kartı yapılandırma müjdesi son günlerde fazlasıyla öne çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ak Parti grup toplantısında vermiş olduğu bu müjde, tüm kredi kartı borcu olan tüketicileri sevindirdi. Ziraat Bankası konuyla ilgili çalışmalara başladı. Sürecin çok kısa bir süre sonra netleşmesi beklenirken, yapılandırma sayesinde piyasada ekonomiye zarar veren borç yükünün bir an önce hafifleyeceği tahmin ediliyor.

Kredi kartı borcu yapılandırma fırsatından her tüketici yararlanamayacak ve tüketicilerden birtakım şartlar talep edilecek. Tüketicilerin bu şartları karşılamaları durumunda yapılandırma işlemine onay verilecek ve borçlar aydan aya belirli bir faiz oranıyla ödenecek. Peki, sistem nasıl işleyecek ve bu durumdan hangi tüketiciler yararlanabilecek?24 aya kadar aylık % 1,10, 60 aya kadar aylık % 1,20 faiz oranı

5.000 TL 24 Ay vadeli ihtiyaç kredisini %1,10 faiz oranı ile alırsanız.
 • Aylık Taksit: 244,43 TL
 • Faiz Oranı: %1,10
 • Toplam Tutar: 5.866,40 TL

10.000 TL 24 Ay vadeli ihtiyaç kredisini %1,10 faiz oranı ile alırsanız.

 • Aylık Taksit: 488,87 TL
 • Faiz Oranı: %1,10
 • Toplam Tutar: 11.732,81 TL

10.000 TL 36 Ay vadeli ihtiyaç kredisini %1,20 faiz oranı ile alırsanız.

 • Aylık Taksit: 357,92 TL
 • Faiz Oranı: %1,20
 • Toplam Tutar: 12.885,20 TL

10.000 TL 60 Ay vadeli ihtiyaç kredisini %1,20 faiz oranı ile alırsanız.

 • Aylık Taksit: 250,03 TL
 • Faiz Oranı: %1,20
 • Toplam Tutar: 15.002,03 TL

ziraat bankası kredi kartı borcu yapılandırma şartları

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Şartları

Ziraat bankası kredi kartı borcu erteleme imkanı, yeni dönem ile birlikte tüketicilere sunulacak ancak öncesinde tüketicinin birtakım şartları yerine getirmiş olması gerekecek. Bu şartlar yapılandırmanın ödemelerini güvence altına alan şartlarken, şartlar yine de tüketicilerin büyük bir kısmını kapsayacak.

Bu şartları sağlamayan tüketicilerin yapılandırma talepleri geri çevrilecekken, ilerleyen dönemlerde yeni şartların gelme ihtimali de var. Kişinin öncelikle borcu hakkında bankadan bir belge alması ve sonrasında diğer şartlara dair evrakları hazırlaması talep edilecek. Peki, Ziraat Bankası kredi kartı borcu yapılandırma şartları neler? Kimler bu kredi kartı borcu yapılandırma sürecinden yararlanabilir?
Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İlk Şartı: İcra Takibine Düşmemiş Olmak

Kredi yapılandırma ve kredi kartı yapılandırma gibi birçok konu 2018 yılında tartışıldı ancak tam bir sonuç alınamadı. Tüketicilerin borç ödeme konusunda güçlük çekmesi ve bu durumun daha çok faiz ödenmesine neden olması, hükumet cephesinin de dikkatini çekti. Yapılan çalışmalar sonucunda yapılandırma işlemi öne çıktı ve süreç başladı.

Kredi kartı borcunun yapılandırılması için tüketicilerden istenen ilk şart, kişinin kredi kartı borcu nedeniyle icra takibine girmemiş olması. Eğer borç halen daha bankadaysa ve banka bu konuda herhangi bir hukuki süreç başlatmadı ise tüketiciler yapılandırma başvurusunda olumlu sonuç alabilecek. Borcu varlık yönetim şirketlerine devredilmiş olan kişiler veya hakkında yasal işlem başlatılmış olan kişiler ise bu yapılandırmadan faydalanamayacaklar.

Öte yandan kişi borcunun yapılandırılması için bir miktar ödeme yapsa dahi borç yine de yapılandırma kapsamına girmeyecek. Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırması için gerekli belgelerde, icra takibine düşülmediği veya yasal işlem başlatılmadığına dair belgeler talep edilecek.
Sadece Asgari Tutarı Ödeyebilenlerin Borcu Nakit Olarak Ödenmeyecek

Ziraat Bankası kredi kartı borcu yapılandırma süreci ile ilgili tüketicilerin en çok sorduğu soruların başında, “borç nakit olarak tüketiciye mi ödenecek?” sorusu yer almaktadır. Kişi borcunun sadece asgari tutarını ödeyebiliyorsa ve diğer borcunu kapatamıyorsa, bu konu nedeniyle de yapılandırmaya başvurmuşsa, ilgili kredi kartının borcu direkt olarak kapanacak. Borç nedeniyle tüketiciye herhangi bir nakit ödemesi yapılmayacak.

Ödeme gerçekleştirilirken kapatılan borç, “tüketici ihtiyaç kredisi” kapsamında değerlendirilecek. Bu nedenle uygulanan faiz oranı da değişim gösterebilecek. Borç tutarı ne olursa olsun direkt olarak kart borcu kapanacak.

ADS

Aylık Taksitler Maksimum %75 Oranında Olacak

Konuyla ilgili merak edilen bir diğer önemli nokta ise yapılandırma kapsamında aylık ödenecek taksitler. Ziraat Bankası yapılandırma ilgili olumlu sonuç vermesi durumunda ilk olarak kişinin geliri dikkate alınacak. Kişinin gelirinin en fazla %75’lik kısmı aylık taksit olarak ödenecek. Bu tutar hiçbir şekilde aşılmayacak ve kişinin talebine göre daha alt seviyelere indirilebilecek.
Düzenli Geliri Olmayan Yararlanamayacak

Ziraat bankası kredi kartı borcu yapılandırma işleminde yararlanmak isteyen kişiler, öncelikle gelir beyanında bulunarak bu işlemden yararlanabilecekler. Kişinin herhangi bir geliri yoksa ve gelire ilişkin herhangi bir belgesi yoksa, maalesef yapılandırma işleminden yararlanamayacak.

Kira geliri veya belirli bir ipotek edebileceği varlığı olan kişiler, herhangi bir meslekten gelir sahibi olmasalar bile bu yapılandırma işlemlerinden yararlanabilecekler. Yapılandırma işleminde en önemli nokta, aylık taksitlerin ödenmesi olacak.
Aylık Taksitlerin Düzenli Ödenmesi Gerekecek

Tıpkı vergi borcu yapılandırmasında olduğu gibi kredi kartı borcu yapılandırmasında da aylık taksitlerin ödenmesi büyük önem taşıyacak. Eğer kişi bankanın belirlediği ay kadar taksitlerini geciktirirse, borç yapılandırma kapsamından çıkacak ve yüksek faizli bir krediye dönüşebilecek.

Normalde son derece düşük faiz oranlarından yapılandırma söz konusu olurken, yapılandırmanın bozulması durumunda ise faiz oranlarının neredeyse iki katına çıktığı görülebilecek. Yapılandırma bozulunca faiz oranı %2 ve 2,40 arasında bir oran olacak.

ziraat bankası kredi kartı borcu yapılandırma nasıl yapılır?

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır ve Nereye Başvurmak Gerekir?

Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırma işlemi için öncelikle Ziraat Bankası ile görüşülecek. Ziraat Bankası öncelikle borca dair bir belge talep ederken, borcun miktarı ve kaç taksitle ödenebileceği gibi konularda değerlendirme yapacak. Tüketici kredi kartı aldığı bankaya giderek, borcu hakkında belge talep edecek. Ardından bu belgeyi Ziraat Bankası’na teslim edecek.

Ziraat Bankası’na kişinin sadece borcunu ispatlayan belge değil, başka belgelerin de götürülmesi gerekecek. Öncelikle yapılandırma işlemine güvence olacak bir gelir belgesi veya ipotek belgesi götürülecek. Sonrasında kişinin nüfuz cüzdanı ve kredi sicili hakkında bir belge talep edilecek.

“Birleştirilen İhtiyaç Kredisi” adı altında bir başvuru yapılacak. Başvuru yapıldığı andan itibaren tüketici hakkında detaylı araştırma yapılacak ve sonuç tüketiciye bildirilecek. Kredi kartı yapılandırma 24 ay vade %1.02, 60 ay vade ise %1,20’lik faiz oranıyla gerçekleştirilecek.