Ekonomi

Zirve Kanal İstanbul Projesi’nin!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 7 yıl öncesinde duyurulan Kanal İstanbul Projesi, tüm dünyanın imrendiği Türk projeleri arasında zirvenin sahibi oldu.

Bir takım yayın kuruluşları tarafından konu ile alakalı olarak yapılan haberlere göre, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, İstanbul 3. Havalimanı gibi mega projeler ile başlangıç yapan, Türkiye’nin elde ettiği ekonomik gücü simgeleyen ve hayata geçirildiği zaman etrafında yaklaşık olarak 7,5 milyon insanın yaşamını sürdüreceği Kanal İstanbul Projesi, yaklaşık olarak 100 milyar dolar yatırım değeri ile hayat bulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk defa bundan yaklaşık 7 sene öncesinde duyurmuş ve Çılgın Proje olarak nitelendirmiş olduğu Kanal İstanbul Projesi hakkında, Türkiye’nin böylesine devasa ve böylesine çılgın bir proje ile 2023 yılına ulaşmayı hak ettiğini, bunun için de bir adım atılmış olduğunu belirtmişti.

Kanal İstanbul Çok Boyutlu Bir Proje

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2011 yılında gerçekleştirmiş olduğu o açıklamasında, Başbakanlık makamına eriştikten sonra zamanın Ulaştırma Bakanı ve İstanbul Belediye Başkanı ile helikopter gezi düzenlediklerini, Türkiye’nin bundan böyle bu çılgın projeyi hayata geçirebilecek güce ulaştığını söylediklerini ve gerek kaynaklarda, gerekse milli kaynaklarda artık herhangi bir problemin olmadığını anlatmıştı. Kanal İstanbul Projesi’nin çok boyutlu bir proje olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin şehircilik, aile, konut, çevre, İstanbul’u ve çevresini, yeşili, tabiatı, denizi, su kaynaklarını, bitki ve hayvanları koruma ve yaşatma projesi olduğunu anlatmıştı.

Temel Atma Hazırlıkları Yapılıyor

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ise konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında, bu yılın bir hayli mühim olduğuna dikkat çekerek, dünya üzerinde merakla beklenen Kanal İstanbul Projesi için temel atmaya hazırlandıklarını, etüt çalışmalarında da sona yaklaşıldığını anlattı. Proje için en uygun güzergahın da belirlendiğini dile getiren Arslan, söz konusu güzergah ile entegre olarak liman, yapay ada, lojistik merkez gibi planlamaların gerçekleştirildiğini de açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri