Gündem

BİST100 endeksi

BİST100 endeksi güne tepki alımları ile başlarken, öğleden sonra alımlar hızlandı. Rusya Borsası’nın %5’e yakın pozitif olması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAE’ye 13 yeni anlaşma imzalayıp, yurt içine döviz girişi olacağı algısı ile BİST100 endeksi yukarı yönlü 2.055 seviyesini test etti. Pazartesi açıklanan bilançoların iyi gelmesi sonrasında dün açıklanması beklenen bilançolarda beklentilerin yüksek olması endeksi seans içinde destekledi.

Rusya – Ukrayna gerginliği tırmanarak devam etti. Rusya’nın Ukrayna’ya önce hafta sonu sonra da Pazartesi gireceği haberlerinin ardından ABD basınında Rusya’nın Ukrayna’ya bugün gireceği haberleri medyalara yansıyor. Jeopolitik risklerin üst düzeyde olduğu bu dönemde riskli varlıklardan çıkış hızlanırken, güvenli limanlara geçiş artarak devam ediyor. Geçen hafta 1.800’lü seviyelerde yön arayışı içinde olan ons altın an itibariyle 1.880’lere kadar yükseldi. Gram altın ise 814 TL’yi bu hafta görerek son 6 haftanın en yükseğine çıktı.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı bugün gerçekleşecek. K abine toplantısında dış politikadaki gelişmelerin yanı sıra, fahiş fiyat uygulaması ve enflasyonla mücadelede atılacak adımlarla ilgili de istişarelerde bulunulacağı belirtiliyor. Son olarak hafta sonu temel gıdada %8’lik KDV %1’e indirilmişti. Kritik toplantıda Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyaretine ilişkin hazırlıkların ele alınacağı konuşuluyor.


ABD’de üretici fiyatları tedarik süreçlerinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle Ocak ayında %1 ile beklentilerin üzerinde artış kaydederken yüksek enflasyonun bu yıl etkilerinin sürdüğünü görüyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı