Gündem

BİST100 endeksi

Rusya – Ukrayna gerilimi geçtiğimiz hafta etkisini daha da artırdı Her ne kadar Rusya Devlet Başkanı Putin ‘savaş istemediğini ve batılı ülkelerle görüşmelerin devam edeceğini’ söylese de önce Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki bir köye ateş açtı Macron Putin görüşmesinin ılımlı geçmesinin ardından ise Putin, Donetks ve Lugansk’ı tanıdığına dair kararnameyi imzaladı Çeşitli ülkelerden kınama mesajları gelmesi sonrası Rusya’ya yaptırımlar başladı Rusya ise Ukrayna’ya askeri operasyon başlattı Başta ABD Başkanı Biden olmak üzere bir çok ülke Rusya’ya yaptırımları sertleştireceğini açıkladı Askeri operasyonun başlaması ile birlikte piyasalar adeta kırmızıya büründü.

Putin’in Donetsk ve Lugansk’ı tanımasının ardından ülkelerden Rusya’ya yaptırımlar gelmişti Ancak bu yaptırımlar beklentiler kadar yüksek olmamıştı Askeri operasyon sonrası ise yaptırımların sertleştireceği açıklanmıştı Yaptırımlar ağırlaşmasına rağmen Biden Rusya’yı SWIFT küresel interbank ödeme sistemi dışına çıkarmama kararı aldıklarını söyledi Açıklama, bankacılık sisteminin bozulmayacak olması olarak algılanıp piyasaları rahatlatsa da, Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ‘Yaptırımların yetersiz’ olduğunu ve ‘Yeni yaptırımların Rusya’yı ikna etmediğini’ söyledi. Ancak hafta sonu itibariyle Rusya’da bazı bankalara SWİFT yaptırımı geldi.

Bu hafta yurt içi piyasalar açısından gündem yoğun olacak. Pazartesi büyüme verisi Perşembe günü ise enflasyon verisi açıklanacak. Türkiye’nin 2021 yılında %11,0 üstü büyüme gerçekleştireceği ön görülürken, enflasyonda beklentiler yıllık bazda %50’nin üstüne çıkacağı yönünde.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı