Spor

Cüneyt Çakır Türkiye’de Maça Çıkamayacak

Geçtiğimiz hafta içerisinde Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu tarafından çok konuşulacak bir karar alındı. Ligin bitmesine 2 ay kala MHK, pek çok hakemin sezon sonuna kadar maç alamayacağını açıkladı. Gündeme bomba gibi düşen bu karar, futbol dünyasında büyük tartışmalara yol açtı.

Geçtiğimiz hafta alınan kararla Süper Lig kadrosundan 11, A klasmanından 5 ve VAR bölümünden ise 1 hakemin süper ligin geri kalan maçlarında görev alamayacağı açıklandı. Türkiye adına FIFA tarafından en çok görev verilen hakemi Cüneyt Çakır listenin en çok dikkat çeken isimlerinden biri oldu. Piabet listede yer alan diğer isimlerse; Fırat Aydınus, Ali Palabıyık, Hüseyin Göçek, Alper Ulusoy, Mete Kalkavan, Bahattin Şimşek, Suat Arslanboğa, Abdülkadir Bitigen gibi isimler oldu.

MHK’nin hakem operasyonu sonrası ligde görev alabilecek hakem sayısı 15’e düştü. Süper ligde görevine devam edecek hakemlerden bazılarının karara tepkili olduğu ve henüz MHK tarafından gönderilen haftalık maç kabul sözleşmesini imzalamadıkları aktarıldı.

Görevi Sonlandırılan Hakemler Avrupa Maçında!

Sezon henüz sona ermeden yapılan bu operasyon geniş kitleler tarafından tepkiyle karşılandı. İddiaya göre MHK’nin bu operasyon için 45 gündür çalıştığı ve bu çalışmanın sonucunda bu karar vardığı söylendi.

MHK’nin görevine son verdiği hakemlerden Abdülkadir Bitigen, UEFA Şampiyonlar Ligi Son 16 Tur maçlarından biri olan Manchester City-Sporting maçında ise VAR hakemi olarak görev aldı. Raporda 8 tane A klasmanı hakem gözlemcisinin de görevinin sonlandırıldığı açıklandı. Piabet giriş ayrılan gözlemci listesinden Mustafa Çulcu, Ünsal Çimez, Mustafa Arslan ve Somer Karakaş gibi isimler dikkat çekti.,

MHK’nin büyük kapsamlı hakem operasyonuna ilk tepki Kulüpler Birliği Vakfı’ndan geldi. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş yazılı bir bildiri yayınlayarak, operasyonun zamanlamasının manidar ve yersiz olduğunu dile getirdi.

Hakemleri Bekleyen Büyük Tehlike

MHK’nin hakem operasyonun ardından gözler UEFA ve FIFA’ya çevrildi. FIFA kokartı bulunan ve üst klasmanda yer alan hakemlerden Cüneyt Çakır’ın, Dünya Kupası’nda görev alması oldukça zor gözüküyor. Genel performans testleri yapıp görev alacak hakemleri açıklayan FIFA, uzun süredir maç almayan bir hakemi, turnuvaya götürmesi oldukça zor.

Cüneyt Çakır’ın listede yer almasının sebebi olarak da sezon sonu için Suudi Arabistan liginde görev alacak olması gösterildi. Öte yandan Ali Palabıyık, Hüseyin Göçek gibi isimlerin ise geleceği belirsiz. Hakemlik görevine bu sezon için son verilen Mete Kalkavan ise hakemliği bıraktığını açıkladı.

Piabetbahisgvenilir.com