Gündem

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Emlakçı olabilmek için emlakçının ofisinde gerekli donanıma ve bilgisayar gibi gerekli teknolojik araçlara sahip olmak gerekir.  9 Haziran 2020 tarih ve 31150 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan yeni işyeri açma ve çalışma izni verilmesine ilişkin revize yönetmelik kapsamında emlak ofislerinin en az 20 metrekare alana sahip olması şartı getirildi.  Başvuru işlemi emlak ofisinde fiziki olarak yapılacaksa bir arşivin olması önemlidir. Yönetmelikler çerçevesinde gayrimenkul ticareti dışındaki ticari faaliyetler yasaktır. Emlak ofisi açmak için bir lisans gereklidir.

 

Emlakçı açmak için hangi evraklar sorusu karlı bir iş sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği bir sorudur. Gayrimenkul işi açmak, günümüzün en popüler iş kollarından biridir. Ancak bu ofisin açılması için bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler şu şekildedir.

 

Emeklilik belgesi veya sosyal güvenlik kurumundan alınan sertifika

Açmak istediğiniz mağaza izin gerektiriyorsa, bunun şehir yönetimine verilmesi gerekir.

2-4 resim

Bir binayı işgal etme ruhsatı

Kimlik kartı ve hane kayıt formu

Kira sözleşmesinin aslı veya noter tasdikli sureti

Aboneliklerin ödenmesi

Polisten kimlik istediğinizi gösteren belgeler

Eylemin kopyası

Vergi numarası plakasının kopyası

Yangın önleme tedbirleri adına yapılan belgeler

Ticaret Odası kayıt belgesi

Sabıka kaydı

Bir şirket olacaksa imza sirküleri şeklindedir.

 

 

İlk olarak, belirli bir sermaye pozisyonunuz olmalıdır. İşyerinin kirası, dekorasyon maliyeti, ekipman maliyeti gibi birçok konu gerekli mali konular arasında yer almaktadır. Daha sonra işletme adınızı belirleme ve tanıtma gibi alanlara odaklanabilirsiniz. Yapacağınız çeşitli reklam ve kampanyalar sayesinde isminizi daha kısa sürede duyurabileceksiniz.

 

Emlak Ofisi Açmak İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Gayrimenkul işine başlayabilmek ve emlak acentesi açabilmek için en az lise diplomasına sahip olmanız gerektiğini unutmayınız. Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na kayıt olunması gerekir.  Emlakçı açmak için gerekenler arasında öncelikle vergi dairesine kayıt olunmalıdır.   Başvurunuzu vergi dairesine sunmadan önce gerekli bazı belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Başvuru yaparken belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olun.

 

Dosyayı vergi dairesine teslim ettikten sonra görevli evinize gelip inceleme yapacaktır. Kontrolden sonra görevli size katılım belgesinin bir kopyasını verecektir. Elinize geçen yoklama belgesi fotokopisi ile tekrar vergi dairesine giderek vergi kimlik numaranızı alacaksınız.   Vergi dairesinde mesleği icra ettikten sonra iyi bir bilgi ile kayıt olunur. Dolayısıyla vergi dairesine başvurmaya başlama tarihiniz aynı zamanda bono-kur kayıt tarihinizdir.  Gayrimenkul profesyonelleri derneği’ne kayıt olmak için 5 adet vesikalık fotoğraf,   kimlik kartı fotokopisi, ikamet belgesi, vergi numarası plakasının kopyası, esnaf ve sanatkârlar odasına kayıt gereklidir.

 

Yukarıda açıklanan işlemler tamamlandıktan sonra franchise emlak açmada herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Emlakçı açmak için gerekli evrakları hallettikten sonra acente için gerekli evrakları halletmeniz gerekmektedir. En önemli hatırlatmaları yapmak için de kullanışlıdır. Emlakçı açacağınız yerin en az 30 metrekare ve üzeri bir alana sahip olması gerektiğini unutmayınız. Bu işlemleri ve yetkilendirmeleri yaptıktan sonra emlakçınızı çalışır duruma getirebilirsiniz.

 

 

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri