Gündem

Ev Almadan Önce Dört Önemli Tavsiye

Ev Almadan Önce Dört Önemli Tavsiye

Ev almadan önce nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilmeyen kişiler kesinlikle acele etmemelidir. Çünkü yapılacak yatırım miktarı ciddi boyutlarda olacağından dolayı ilk seferinde en doğru seçimleri yapmak gerekir. Satın alınacak evler için bina yaşı, konum, güvenlik, dayanıklılık, büyüklük veya konfor gibi kriterler göz önüne alınmalıdır.

Herkesin beklentisi veya ihtiyacı farkı olabilse de yine de en çok dikkat edilmesi gereken konular genellikler bunlardır. Ayrıca evin satın alınacağı kişi veya kurumların güvenilirlikleri de önemli konulardan biridir. Bu sebeple özellikle firmalardan ev alacak olan kişiler mutlaka sektörün bilinen ve güvenilen isimlerini tercih etmelidirler.

Bölge Hakkında Detaylı Analiz Yapılmalıdır

Ev satın almak isteyen kişiler öncelikle evin bulunduğu bölgeyi yakından tanımalıdır. Ulaşım, market, hastane veya okul gibi olanakları incelenmeli ve bölgenin gelişime açık olmasına dikkat edilmelidir. Tüm bunların yanında bölgenin deprem alt yapısı da araştırılmalıdır. Zemin etütlerinin sonuçları bilinmeli ve depreme dayanıklı olup olmadığı mutlaka bilinmelidir.

Eğer yatırım amaçlı bir satın alınacaksa o zaman o bölgenin gelecekteki yatırım planları hakkında resmi kurumlardan bilgi alınabilir. Bu da ilerleyen zamanlarda evin daha da değerlenmesini ve kazanç getirmesini sağlayacaktır. İkamet amaçlı alınan evlerde ise mutlaka temel ihtiyaç olan okul, hastane veya ulaşım gibi unsurların yakın bölgelerde olduğundan emin olunmalıdır.

Evin Büyüklüğü ve Tipine Karar Verilmelidir

Ev satın almak isteyen kişiler evin büyüklüğü ve tasarımına önceden karar vermelidirler. Çünkü herkesin ihtiyaçları ve beklentileri farklı olabilir. Örneğin kalabalık bir aile ile sadece karı kocadan oluşan bir aile satın alacakları evlerden farklı şeyler bekleyebilirler. Kalabalık bir aile için 3+1, 4+1 veya dubleks daha doğru bir seçim olabilir.

Ancak çocuksuz bir aile için 2+1 tipinde bir ev dahi yeterli olabilir. Bu sebeple satın alma işlemlerinden önce mutlaka ihtiyaçlar ve istekler belirlenmelidir. Çok fazla seçenek olacağı için bu şekilde planlı ilerlemek daha kısa zaman içinde seçim yapmaya yardımcı olacaktır.

Doğal Afetlere Dayanıklılığı Öğrenilmelidir

Ülkemizin en acı gerçeklerinden biri de bir deprem ülkesi olmasıdır. Bilindiği gibi ülkemizin birçok yeri deprem riski altındadır ve bugüne kadar birçok ciddi deprem yaşanmıştır. Bu sebeple yeni bir ev satın almak istediğiniz de mutlaka bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız. Evin depreme dayanıklı olması sizin için önemli bir kriter olmalıdır.

Bunun için ev inşa edilmeden öne yapılan zemin etüdü ve diğer belgeleri incelemelisiniz. Aynı zamanda bu etütleri istediğiniz takdirde sizde yapabilirsiniz. Evi yapan firmadan kullanılan malzemeler hakkında bilgi alabilir ve bunun size resmi belgeler ile sunulmasını talep edebilirsiniz. Bu sayede satın aldığınız evlerde gönül rahatlığı içinde yaşayabilirsiniz.

İnşa Eden Firmanın Güvenilirliği Araştırılmalıdır

Satın alınacak evi yapan firma da çok önemlidir. Sektörde bilinen, uzun zamandan bu yana var olan ve aynı zamanda önerilen bir firmanın yaptığı evler çok daha güvenilir olacaktır. Çünkü bu sektörde güven kazanmak ve ayakta kalabilmek için firmaların büyük özen göstermeleri gerekir. Seçtiğiniz firmanın daha önce imza attığı projeleri inceleyebilir ve o evlerde yaşayan kişilerden bilgi alabilirsiniz.

Güvenilir firmalar size satıştan sonra ki dönemler de her türlü desteği sağlayabilirler. Bu durum satın aldıkları evlerde uzun zaman huzurlu bir şekilde yaşamak isteyen kişiler için önemlidir. Bu sebeple ev satın almak için firma seçimi veya buna benzer konularda destek almak için sizde her zaman Çağlayan Grup uzmanlarından yardım alabilirsiniz.