Gündem

 Hollanda İşçi Vizesi 2022’de Nasıl Alınır?

 Hollanda İşçi Vizesi 2022’de Nasıl Alınır?

Hollanda yüksek refah seviyesi ve iş imkanlarının çeşitli olması sebebiyle çalışmak ve yaşamak için yabancı ülke vatandaşları tarafından tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanına üye ülkelerin vatandaşları hariç yabancı ülke vatandaşlarının Hollanda’da çalışabilmek için bir işveren ile iş sözleşmesi yapmaları ve Hollanda işçi vizesi almaları gerekmektedir.

 

Türkiye’den yapılan Hollanda vizei başvurularında yetkili hizmet veren akredite kurum Vizem.net’e hollanda işçi ve çalışma vizesi hakkında bilgi aldık.

 Hollanda İşçi Vizesi Nedir?

Hollanda işçi vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının Hollanda’da araştırmacı, işçi ya da mevsimlik işçi olarak faaliyet göstermelerine olanak sağlayan vizedir.

 Kimler Hollanda İşçi Vizesi Alabilir?

Hollanda işçi vizesi; yüksek nitelikli göçmenlere, araştırmacılara, mevsimlik işçilere, sanat ve kültür çalışanlarına, sınır ötesi işçilere, AB Mavi Kart sahiplerine, start up çalışanlarına, serbest çalışanlara, danışmanlara verilmektedir.

 Hollanda İşçi Vizesi Şartları Nelerdir?

Hollanda işçi vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda’da bulunan ve Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından onaylanmış bir şirket ya da araştırma kurumu ile iş sözleşmesi imzalanmalıdır.
 • İmzalanan iş sözleşmesinde yer alan aylık gelirin piyasa koşullarına uygun olması ya da 1 aylık kazancın en az brüt asgari ücrete denk geliyor olması gerekmektedir.
 • Hollanda’da ikamet edilen süre boyunca yaşam masraflarının karşılanması için yeterli düzeyde yeterli gelir elde etmek.
 • Başvuru sahibinin araştırmacı olarak Hollanda’ya gitmeyi planladığı durumlarda Hollanda Üniversite İş Sınıflandırma sisteminde belirtilen iş kodunu bildirmesi için iş sözleşmesi kurum adına imzalanmalıdır.
 • Başvuru sahibinin bireysel sağlık uzmanı olarak hizmet vermeyi planlıyor olması durumunda BIG (Bireysel Sağlık Uzmanları) siciline kayıt olması gerekmektedir.
 • Uzman sağlık personeli olarak çalışılması planlanan durumlarda çalışılacak kurumun Sosyal Tıp Hekimleri Kayıt Komitesi, Tıp Uzmanları Kayıt Komitesi ya da Pratisyen hekim ve Huzurevi Hekimleri Kayıt Komitesi tarafından tanınmış olması gerekmektedir.
 • Şirket içi transfer olma durumlarında misafir sözleşmesi, atama kararnamesi ya da işveren tarafından yazılmış atama beyanı sunulmalıdır.

 Hollanda İşçi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Hollanda işçi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içinde düzenlenmiş en az 2 adet boş sayfası olan pasaport belgesi sunulmalıdır.
 • Hollanda işçi vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından güncel ve doğru bilgilerle eksiksiz şekilde bizzat doldurulmuş Hollanda işçi vizesi başvuru formu sunulmalıdır. Başvuru formunun son sayfası mutlaka imzalanmalıdır.
 • Diploma: Mezun olunan kurumu, mezun olunan anabilim dalını ve mezuniyet notunu gösterir nitelikte diploma belgesi sunulmalıdır.
 • Özgeçmiş: Başvuru sahibinin mezun olduğu kurumları, ek becerileri ve varsa daha önce çalıştığı ya da staj yaptığı kurumları gösterir nitelikte düzenlenmiş özgeçmiş sunulmalıdır.
 • İş sözleşmesi: Başvuru sahibi tarafından çalışılması planlanan kuruma ve yapılması planlanan işe dair detayları bildiren iş sözleşmesi beyan edilmelidir.
 • Adli sicil kaydı: E- devletten alınmış barkodlu adli sicil kaydı belgesi sunulmalıdır.

Hollanda işçi vizesi için gerekli olan evraklar çalışılacak işe bağlı olarak değişebilmektedir.

 Hollanda İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda işçi vizesi için ilk olarak Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi üzerinden başvuru formu doldurulmalıdır. Hollanda işçi vizesi için talep edilen diğer tüm belgeler eksiksiz olarak bilgisayar ortamında taranarak Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi’nin resmi internet sitesine yüklenmelidir.

Hollanda işçi vizesi için gerekli belgelerin sisteme yüklenmesinin ardından vize ücreti ödenerek işlem tamamlanmalıdır. Çalışmak amacıyla Hollanda vize başvurusu almak isteyen vatandaşların tüm vize başvuru işlemlerini Hollanda Göç ve Vatandaşlık Dairesi resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 Hollanda İşçi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Hollanda işçi vizesi ücreti 345 Euro’dur. Hollanda işçi vizesi ücretine ek olarak 2022 yılında vize harcı, biyometri işlemleri, seyahat sağlık sigortası, danışmanlık hizmeti ve yeminli tercüme hizmeti bedeli toplam 335 Euro’dur.

 Hollanda İşçi Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Hollanda işçi vizesi ortalama 90 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

 Hollanda’da İş İmkanları Hakkında 4 Önemli Bilgi

Hollanda iş imkanları hakkında en sık sorulan soruları Vizem.net danışmanlarına sorduk ve aldığımız cevapları aşağıda sıraladık.

 Hollanda İş İmkanları Nasıldır?

Hollanda iş imkanları, çalışma standartları ile yabancı vatandaşlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Hollanda’da çalışma koşullarını iyileştirmek ve en yüksek seviyede tutma amacıyla düzenlenmiş birçok yasa mevcuttur. Hollanda’nın yüksek refah seviyesi ve gelişmiş ekonomisi sebebiyle Hollanda’da çalışmak birçok avantajı beraberinde getirmektedir.

Hollanda’da en çok talep gören sektörler arasında sağlık sektörü, hizmet sektörü, bilişim teknolojileri ve enerji sektörleri ilk sıralarda yer almaktadır. Hollanda’da ortalama bir aylık hemşire maaşı 1822 Euro, ortalama bir aylık yazılım mühendisi maaşı 4283 Euro, ortalama bir aylık avukat maaşı 7648 Euro, ortalama bir aylık web tasarımcısı maaşı 5376 Euro ve ortalama bir aylık muhasebeci maaşı 4647 Euro’dur.

 Hollanda’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Hollanda’da çalışma koşulları, Çalışma Koşulları Yasası ile korunmaktadır. Hollanda hükümetinin öngördüğü yasalar gereğince Hollanda’da tüm işyerlerinde iş sağlığı güvenliği hizmeti ve yerel acil yardım hizmeti bulunması zorunludur. Hollanda’da iş güvenliği ve çalışma koşullarının iyi olup olmadığı Hollanda hükümeti tarafından görevlendirilen müfettişler tarafından denetlenmektedir.

Hollanda’da birçok kurumda danışmanlık hizmeti verilmektedir ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için çalışan RI&E adlı bir kurum bulunmaktadır. Hollanda’da haftalık çalışma saati ortalama 40 saattir ve çalışma saatleri çalışılan kuruma bağlı olarak esnetilebilmektedir.

 Hollanda’da Asgari Ücret Ne Kadardır?

2021 yılında Hollanda’da asgari ücret yıllık 21.024 Euro, aylık 1.725 Euro’dur.

 Hollanda’da Saat Başı Asgari Ücret Ne Kadardır?

2021 yılında Hollanda’da asgari ücret saat başı 9,95 Euro’dur.

 Hollanda İşçi Alımı Yapıyor Mu?

Evet, Hollanda işçi alımı yapmaktadır. Hollanda’da en çok işçi alımı yapılan sektörler, akademi ve tarım işçiliği sektörleridir. Hollanda’da en çok yabancı işçi, çok uluslu şirketler tarafından istihdam edilmektedir.

 Hollanda İş Bulma Siteleri Hangileridir?

Hollanda iş bulma siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Expatica Jobs
 • LinkedIn
 • Careerjet
 • Stepstone
 • Honeypot
 • Werk.nl
 • Indeed.nl
 • Glassdoor
 • European Employment Services

Hollanda’ya çalışma amacıyla giden yabancılar için iş ilanlarının yayınlandığı internet siteleri mevcuttur. Hollanda’nın yabancı işçiler tarafından çalışmak için sıkça tercih edilen şehirleri; Lahey, Rotterdam ve Amsterdam iş ilanları için online olarak iş bulma hizmeti veren birçok internet sitesi mevcuttur.

 

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri