Gündem

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO,  firmaların arama motoru taramalarında kolayca bulunup üst sıralara çıkabilmek için teknik düzenlemelerin yapıldığı bir dizi çalışmadır.   İşletme SEO çalışmalarında vurgulanması gereken birkaç alt başlık bulunur. Bu çalışmalar ile işletme sayfasının trafiği artacak ve markanın itibarına büyük katkı sağlayacaktır.  Dikkatli ve titiz SEO çalışmaları ile arama motorlarında her geçen gün artarak daha fazla kişiye ulaşmak mümkündür. Bu sayede kurumsal girişim; Hizmetlerini, ürünlerini, teknik bilgilerini veya araştırmalarını tanıtma ve satma hacmini artıracaktır.

 

İş SEO araştırmasının ana ve ilk adımı, iş hedeflerini tanımlamadır. İşletmenin detaylı analizi ve işletmenin beklenti ve hedeflerinin derinlemesine belirlenmesinden sonra rakip analizi ve sektör analizi yapılması gerekir. Tabii sektör analizi yapılırken aynı segmentteki cazip firmaların analizi de gözden kaçırılmamalıdır. Bu adımları tamamladıktan sonra işletmemiz için bir SEO planı geliştirebilir ve uygulamaya koyabiliriz.

 Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelimeleri belirlerken ilk yapılması gereken sektörde en çok aranan kelimeleri belirlemektir.

Arama trafiği yüksek olan anahtar kelimeler arasında mutlaka web sitenize ve web sitenizin içeriğine uygun kelimeler kullanmalısınız.  Yani arama trafiği yüksek olan anahtar kelimeleri seçmeniz yeterli olmayacaktır. Hedef kitleniz ve işiniz için doğru anahtar kelimeleri seçmek, Less Medya SEO çalışmanızın sonuçlarını büyük ölçüde etkileyecektir.

 

Sayfa içi SEO ayarları, işletme SEO ‘sunun ve hatta SEO’nun ayrılmaz bir parçasıdır. İşletmenin önceden satın alınmış bir alan adı yoksa ilk adım SEO dostu bir alan adı seçmektir.  Seçilen alan adı anahtar kelimeler içermeli, çekici, kısa ve net olmalıdır.  Site içi SEO ayarlarında, web sitenizdeki makalelerin doğru oluşturulması, görsel alaka düzeyi, iç linkleme, meta etiketlerin yerleştirilmesi, Sayfa Hızı çalışmaları, web sitenizi kullanıcı dostu hale getirmek için yapılması gereken anahtar çalışmalardır.

Web Sitesi Kriterleri

Site içi SEO için en önemli kriterlerden biri web sitesi tasarımının sadeliğidir. İşletmeyi ve hizmetlerini/ürünlerini doğru ve en iyi yansıtan bir ana sayfa, kullanıcıları sitede tutacaktır.  Ayrıca, güçlü bir açılış sayfasıyla, Adwords çalıştırırken tıklama başına maliyet düşer, bu da başka bir artıdır.

Kullanıcılar, dâhili sayfalara göz atarken, amaçlarına hizmet edip etmediklerini hemen anlayabilecek ve aradıklarını en hızlı şekilde bulabileceklerdir. Bu nedenle, içeriğin kalitesinin arama motorlarına uygun olması için web sitesinin gezinme / menü yapısının birçok öğesini optimize etmek çok önemlidir.

Web sitesinin renkleri dikkat dağıtıcı olmamalı ve kesinlikle kurumsal seo çalışması kimliğe uygun seçilmelidir. Web sitenizi sürekli güncellemek de SEO için önemli bir varlıktır.

 

Backlink alırken dikkat edilmesi gereken kriterler vardır. Ana olanlar, geri bağlantıların miktarı ve kalitesidir. Yanlış veya aşırı bir geri bağlantı politikası, SEO çabalarına zarar verecektir.  Bu aşamada geri bağlantıların edinimi zamana yayılmalıdır. Son derece hızlı geri bağlantılar, sitenizin spam gönderdiğini işaret edecek ve kısa vadede getireceği tüm faydalı sonuçlara mal olacaktır. Doğru ve kaliteli bir SEO çalışması olmaz.