Gündem

Peşinatsız Araba Nasıl Alınır?  

Peşinatsız Araba Nasıl Alınır?

Yakın zamana kadar peşin ödemeden ev veya araba almak imkânsız olarak görülüyordu. Her şeyden önce, otomobil şirketlerinin kendilerini ön ödeme yoluyla sigortalatmak istedikleri biliniyor. Ayrıca, sahibinden satın alırken, insanlar aynı nedenden dolayı peşin isterler. Alınacak aracın %20 ile %45 arasında değişen ön ödemeler piyasayı oldukça tedirgin ediyor. Piyasadaki durgunluğun ardından peşin ödemeden araba almak için gerekli araştırma yapıldı. Sonuç olarak, birikimi olmayanlara ön ödemesiz araba almanın kapısı açıldı.

Türkiye’de peşinatsız araba alma yöntemi, peşinatsız bir şekilde ev alma yönteminden sonra ortaya çıktı. Bu yüzden katılımcılar isterlerse peşinatsız bir şekilde istedikleri arabayı alabilirler. Bu yöntem çıktıktan sonra ülke genelinde oldukça popülerleşti. Birçok farklı devlet onaylı kurum ve kuruluş bu satın alma yöntemini müşterilerine sunuyor.

Peşinatsız Araba Nasıl Satın Alınır?

Faizsiz ve peşinatsız araba almak için kararlı olanlar tasarruf sistemine dâhil edilmelidir. Bu şirketlerin şubelerine gitmek zorunda değildir. Özellikle küçük kasabalarda veya çevre bölgelerde yaşayanlar için ofislere gitmek zorunda kalmamak büyük bir avantaj olarak görülüyor. İnsanlar araba satın almak için seçtikleri yerin internet sitesine gitmek zorundalar. Resmi internet sitesinde boş formlar var. Veya “Sizi Arayalım” gibi düğmeler görünür. Sisteme katılım için bu butonlar aracılığıyla isim ve iletişim bilgilerinin yer aldığı formların doldurulması gerekiyor.

Formlar doldurulduktan sonra yetkililer kısa süre içerisinde taleplere cevap verecektir. Kişilerin görüşmeye katılmasının onaylanıp onaylanmaması kişiye bağlıdır. Onaylanması halinde işlemler gecikmeksizin sözleşmelerle resmileştirilir.

Peşinatsız Araba Alımlarında Taksit Oranı Ne Kadardır?

Katılımcılar peşinatsız araba al seçenekleri için faizsiz sistemden faydalanabilirler. Ancak bu, aylık ve düzenli ödemeler için geçerlidir. Taksitlerin peşin ödenmeden başlaması, bazı katılımcıların taksit faizlerinin yüksek olduğunu düşünmesine neden oldu. Bu çok popüler hatalardan biridir. Tasarrufa dayalı sistem, yalnızca müşteri memnuniyeti incelemesi için kullanılır. Müşteriler aylık taksit tutarını buna göre belirler.

Kişiler, küçük taksitler dâhil olmak üzere, belirli bir minimum tutar için arabalarını satın alabilirler. Ayrıca küçük taksitler için geçici ödeme ve ek maliyet gerektirmez. Burada da yine gerekli çerçevede mevduat faizi artırılabilir. Veya kısa bir taksit için bir kerelik ödeme yapabilirsiniz. Bahsedilen ödeme sistemlerinin müşterinin gereksinimlerine göre yapıldığını unutmamak çok önemlidir.

 

Peşinatsız Araba Sisteminden Kimler Yararlanabilir?

Katılımcılar peşinatsız taksitle araba için bu sistemlerden kimlerin faydalanabileceğini ve peşin ödemeden nasıl araç alınacağını merak ediyor. Çünkü günümüz koşullarında sunulan imkânlar çok önemli bir yere sahip. Birikimiyle araba almak isteyen hemen hemen herkes sisteme üye olabilir. Ancak satın alınan arabaların ve sahip olmak isteyenlerin Türkiye sınırları içinde olması gerekiyor. Ülke sınırları dışında alım yapılmasına izin verilmiyor. Ayrıca talepte bulunan ve sözleşme imzalayan herkes istediği arabalara sahip olabiliyor. Ayrıca taksitlerin tamamlanması ile yeni uygulama fırsatları ortaya çıkabiliyor.