Gündem

Titanyum Dioksit Nedir

Titanyum dioksit, inorganik kimya alanına aittir ve TiO2 moleküler formülü ile temsil edilir. Birçok uygulama alanı vardır ve çoğunlukla titanyum beyazı, Pigment Beyazı 6 (PW6) veya CI 77891 gibi isimlerle pigment veya dolgu maddesi olarak kullanılır. Hemen hemen her türlü üründe kullanımı göz önüne alındığında günümüz kaplama endüstrisindeki en önemli beyaz pigmenttir. Yüksek kırılma indeksi (ve dolayısıyla opaklığı), beyaz pigmentlerin en yükseği ve mükemmel performans özellikleri, yaygın kullanımının ana nedenleridir.

Üretilen toplam titanyum dioksit miktarının yarısından fazlası kaplama endüstrisi tarafından tüketilmektedir.

Titanyum Dioksit Nedir ve Nerelerde Kullanılır

Titanyum Dioksit Saf  Titan, parlak, beyaz bir pigment sağlayan ince, beyaz bir tozdur. Titanyum dioksit, boyalar, kaplamalar, yapıştırıcılar, kağıt, plastik ve kauçuk, baskı mürekkepleri, kaplamalı kumaşlar ve tekstillerin yanı sıra seramik, zemin kaplamaları, çatı kaplama malzemeleri, kozmetik dahil olmak üzere bir dizi endüstriyel ve tüketici ürününde çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Diş macunu, sabun, su arıtma maddeleri, ilaçlar, gıda renklendiricileri, otomotiv ürünleri ve güneş kremi gibi günlük ürünlerde de oldukça kullanılmaktadır.

Titanyum Dioksit ve NanoTeknoloji

TiO2, farklı özelliklere sahip birkaç farklı şekil oluşturabilir. Bazı şekiller nano-malzemelere dönüştürülebilir.

Mikronize TiO2 (“nano” olarak da bilinir) 1990’ların başında tanıtıldı. Nanoteknoloji ve mikronizasyon, belirli bir materyalden çok küçük partikül boyutları oluşturma uygulamasına atıfta bulunur. Nano genellikle 100 nanometreden küçük parçacıkları ifade eder; nanometre metrenin 1/1 milyarda biridir. Bu küçük boyutlarda ve düşük konsantrasyonlarda TiO2 şeffaf görünür ve beyaz görünmeyen etkili güneş kremlerine izin verir.

Titanyum Dioksit Kullanım Alanları

Plastik endüstrisi, titanyum dioksitin en büyük ikinci kullanıcısıdır. Plastiklerin güzel renklere sahip olması için, plastiklere genellikle belirli miktarda pigment eklenir. Titania, eklenen pigmentlerin işlem sırasında lekelenmesi ve dağılmasının kolay olması ve plastikteki diğer bileşenlerle reaksiyona girmemesi için gereklidir. Titanyum dioksit, yüksek beyazlık, güçlü akromatik güç, büyük gizleme gücü ve iyi kimyasal kararlılık özelliklerine sahip olduğundan, plastiğe titanyum dioksit eklenmesi, plastik ürünlerin ısı direncini, ışık direncini ve hava koşullarına karşı direncini artırabilir, plastiğin fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştirebilir. ürünler, ürünlerin mekanik mukavemetini arttırır ve servis ömrünü uzatır.

Titanyum dioksit, iyi beyazlık, küçük ve düzgün parçacık boyutu, yüksek kırılma indisi, yüksek renklendirme gücü ve gizleme gücü, iyi fiziksel ve kimyasal kararlılık, ışık difüzyonu, ışık direnci, ısı direnci, hava koşullarına dayanıklılık ve hidrofobiklik özelliklerine sahiptir, bu da titanya’yı yapmaz. sadece mürekkep üretiminde vazgeçilmez bir beyaz pigment, aynı zamanda birçok ara renkli mürekkep ürününün harmanlanması için gerekli bir hammaddedir. Titanyum dioksit içeren mürekkep dayanıklıdır, renk değiştirmez, iyi yüzey ıslanabilirliğine sahiptir ve dağılması kolaydır. Mürekkep endüstrisinde kullanılan Titania, rutil tipi ve anataz tipine sahiptir.