Gündem

Türkiye’nin ulusal şebekeye bağlanacak ilk enerji depolama tesisi hayata geçiyor

Enerji ve teknoloji alanında stratejik çözümler sunan Türkiye’nin lider sistem entegratörü şirketlerinden biri olan Kontrolmatik Teknoloji, yılın ilk çeyreğinde Ankara Polatlı da yer alan Türkiye’nin ilk özel sektör Lityum Demir Fosfat Batarya Hücre Fabrikası Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş.’nin temel atma töreni gerçekleştirmişti. Enerji yatırımlarına devam eden Kontrolmatik Teknoloji, alanında yeni yatırımlar yapmaya hız kesmeden devam ediyor.

Yenilikçi, sürdürülebilir alternatif enerji yatırımları, enerji depolama ve enerji ticareti konularında faaliyetlerde bulunacak olan  Kontrolmatik’in  yüzde yüz  iştiraki Progresiva Enerji Yatırımları A.Ş., T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından, 20 yıl süreyle, elektrik enerjisi ve kapasitesi ticareti yapmak üzere tedarik lisansı verilmiş olup, Progresiva ESS-1 müstakil enerji depolama tesisinin ilk 12 ay dizayn ve Çevresel Etki Değerlendirme çalışmalarının yapılması, sonraki 18 ay içerisinde de kurulumun tamamlanması ve toplamda 2,5 yıl içerisinde faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

Türkiye’de bir ilk, dünyada ise sayılı uygulamalardan birisi

İstanbul Silivri’de kurulacak olan Lityum-İyon Enerji Depolama Tesisi, 250 MW bağlantı gücüne ve 1000 MW-saat toplam enerji depolama kapasitesine sahip olacak. Mevcut enerji konjonktürü içerisinde, enerji arz güvenliğine ve alternatif enerji sistemlerinin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağı planlanan enerji depolama tesisi, faaliyete geçtiğinde alanında Türkiye’de bir ilk, Dünya’da ise sayılı uygulamalardan birisi olacak.

400 kV GIS Trafo Merkezi vasıtasıyla ulusal şebekeye bağlanacak olan Müstakil Lityum-İyon Enerji Depolama Tesisi, toplam 4 saatlik bir depolama ile 1000 MW-saat depolama kapasitesine ulaşabilecek. Tesis aynı zamanda anlık olarak maksimum 250 MW kapasite ile şebekeye enerji verebilecek ya da sistemden batarya grubuna depolama yapabilecek.

 

Pomega Lityum-İyon Bataryaları Kullanılacak

Ankara Polatlı’daki Pomega Lityum Demir Fosfat Batarya Hücre Fabrikası’nda üretilecek olan lityum-iyon bataryaların kullanılacağı tesiste, ulusal şebeke için Arbitraj, Primer/Sekonder Frekans Kontrolü, Dengesizlik ve Tersiyer hizmetleri de verilecek.

Her geçen gün yenilenebilir enerji santrallerinin toplam üretimdeki katkısı dünya genelinde artmaya devam ederken Kontrolmatik Teknoloji’nin şebeke ölçekli enerji depolama tesisleri bu enerjiyi depolayıp dağıtarak daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir şebeke oluşturulmasına katkı sağlayacak. Donanım, yazılım, kurulum ve hizmeti tek bir entegre sistemde birleştirecek sistem  aynı zamanda yaşam döngüsü maliyetlerini düşürerek, ulusal altyapı ve yeni enerji santrali yatırımları için güvenilir enerji sağlayacak.

Güvenilirlik ve izlenebilirlik ile tam entegre sistemler    

Gigawatt-saat ölçeğinde düşük maliyetli, yüksek yoğunluklu şebeke ölçekli çözümler sunması için tasarlanan Müstakil Enerji Depolama Tesisi tam entegre batarya modülleri, invertörler, batarya ve enerji yönetim sistemleri ile şebekelerin ihtiyacı olan çözümleri sunularak, 7/24 uzaktan izlenip, kontrol edilebilecek. Aynı zamanda, Progresiva ESS-1 gelişmiş yazılımı ile şebekenin ihtiyaç duyduğu hizmeti otomatik olarak analiz edecek tesis, şebeke için en verimli, ölçeklenebilir ve güvenli kullanım belirleyerek, gelen talebe otomatik olarak karşılık verecek.

Karbon salınımının azaltılmasına yardımcı olacak

Kontrolmatik Teknoloji, söz konusu yatırım ile hem yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması ve gelişmesini hem de iletim sistemlerindeki güvenilirliği, çeşitliliği, güç kalitesinin iyileştirilmesiyle ekonomiye de önemli bir katkı sağlamış olacak. Kurulacağı bölgedeki enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının daha çok ön plana çıkmasını sağlayacak tesis karbon salınımının çevreye vermiş olduğu zararları azaltmaya yardımcı olacak. 

Hibya Haber Ajansı