Gündem

Yağ Keçesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Yağ keçesi, motor çalışırken yağı yerinde tutan bir conta türüdür. Yağ keçeleri sızıntıları önler ve motor çalışırken yağın dışarı damlamasını engeller. Pek çok farklı tipte araba yağ keçesi vardır, ancak hepsinin amacı aynıdır: sızıntıların oluşmasını önlemek. Bu contanın amacı, motorunuzda herhangi bir sızıntıyı önlemektir. Motorunuzdaki tüm parçaları yağlayabilmesi için tüm yağı olması gereken yerde tutar. Bu, bu parçaların aşınmasını önlemeye yardımcı olur ve mümkün olduğu kadar uzun süre düzgün çalışmasını sağlar.

Yağ contaları, çalışma sırasında birlikte hareket eden iki parça arasında bir conta oluşturdukları bir motorun veya şanzımanın dışına yerleştirilir. En yaygın araba yağ keçesi tipi kauçuktan yapılmıştır ve bir tarafında diğer taraftaki oyuğa giren bir dudağa sahiptir. Bu, çalışma sırasında herhangi bir sızıntının oluşmasını önler. Yağ keçesi fiyatları gündeme geldiği zaman bu tarz ürünlerin model ve markalarına bağlı olarak karşımıza birden fazla seçenekler çıkar.

Triger Kayışı Nedir, Ne İşe Yarar?

Triger kayışı, krank milinin dönüşünü motordaki eksantrik millerininkiyle senkronize etmek için kullanılan özel bir kayış türüdür. Bu, genellikle güçlendirilmiş kauçuk olmak üzere çok güçlü bir malzemeden yapılmış bir kayış kullanılarak gerçekleştirilir. Bu, kırılmadan veya kaymadan çok yüksek tork yüklerinin üstesinden gelmesini sağlar. Bu tip kayışla ilgili sorun, kopması halinde diğer motor parçalarına ciddi hasar verebilmesidir. Burada farklı kayış modellerinin devreye girdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Bir triger kayışı, bir arabadaki krank milini eksantrik miline bağlayan kauçuk veya polyester bir kayıştır. Valflerin açılıp kapanması için gereken süreyi kontrol etmekten sorumludur. Arabanızı çalıştırdığınızda ve devrildiğinde, kaputun altından gelen bir tık sesi duyabilirsiniz. Bu, motorunuzun her dönüşünde hareket ederken triger kayışınızın sıkılıp gevşemesinin sesidir. Burada farklı kasnak parçalarıyla uyumlu olan kayışlardan da söz edebiliriz.

Rulman – Bilya Modelleri

Rulmanlar, dönme veya doğrusal harekete izin veren parçalardır. Genellikle hareket veya kuvvet oluşturmak için diğer parçalarla birlikte kullanılırlar. Rulman modelleri; aynı zamanda rulmanlar, roto rulmanlar, döner rulmanlar, mil yatakları ve muylu yatakları olarak da adlandırılabilir.

Rulmanlar, bilyalar (döner), makaralar (doğrusal) veya silindirler (her ikisi) şeklini alabilir. Bilya kullanan rulmanlar, bilyeli rulmanlar olarak bilinir. Silindirik makaralı rulmanlar, yağlayıcı içeren bir yuva içinde dönen bir kafes içindeki yuvarlak makaralardan oluşur. https://www.ysnotomotiv.com/ internet sayfasında bu tarz parçalara ayrıcalıklı bir şekilde sahip olabilirsiniz.